Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Książka

„Tę książkę trzeba po prostu przemodlić”

W sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta w Krakowie odbyła się promocja książki kard. Franciszka Macharskiego pt. „Z bratem naszego Boga”. O unikalnym zbiorze tekstów inspirowanych postacią brata Alberta rozmawiali biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś oraz publicysta katolicki Janusz Poniewierski, który wspomagał opracowanie publikacji. W spotkaniu uczestniczył sam autor oraz m.in. kard. Marian Jaworski i Stefan Wilkanowicz, wieloletni redaktor miesięcznika Znak oraz prezes krakowskiego KIK.

 

Na wstępie redaktor Janusz Poniewierski stwierdził, że dla niego czytanie kazań wykorzystanych w książce było odkryciem na nowo ks. kardynała Macharskiego. „Odsłonił mi się znany myśliciel religijny, teolog, ale zobaczyłem też mistyka i proroka, który nie mówi sam z siebie, ale pokazuje nam brata Alberta jako drogę dla całego Kościoła i patrona naszych trudnych czasów” – powiedział. „Ta książka jest ważna także z punktu widzenia historii, historii Kościoła i duchowości. Otrzymujemy m.in. do ręki list napisany przez ks. kardynała do Ojca Świętego Jana Pawła II na początku stanu wojennego, w którym w imieniu Polaków prosi o beatyfikację brata Alberta, dzięki któremu będziemy mogli być wolni od nienawiści” – opisywał Poniewierski.

Autor wielu książek o Janie Pawle II dodał, że w książce bardzo wyraźnie zaznacza się postać Karola Wojtyły, który był promotorem kultu brata Alberta zanim został on jeszcze beatyfikowany. „On mówił o Krakowie jako o mieście, które Bóg wybrał, aby w nim pokazać i objawić swoje miłosierdzie. I to nie tylko w Łagiewnikach. Ale także na Prądniku – w osobie br. Alberta i obrazie ‘Ecce homo’” – kontynuował.

Wskazał, że z książki wypływają niesłychane słowa na temat Wcielenia Bożego i teologii Serca Jezusowego, której nie sposób opowiedzieć. Jego zdaniem tekstów nie można czytać wyrywkowo – trzeba się nad nimi pochylić jak nad medytacją. „Tę książkę trzeba po prostu przemodlić” – podsumował.
Z kolei biskup Grzegorz Ryś wskazał, że o wspomnianym przez redaktora Poniewierskiego liście ks. kard. Macharskiego do Jana Pawła II z prośbą o kanonizację Maksymiliana i beatyfikację Brata Alberta dowiedział się podczas rozmowy z kardynałem, kiedy pisał książkę na 1000-lecie diecezji. Jak wyznał, ta prośba była w jego oczach zderzeniem obrazu kardynała jako człowieka bardzo praktycznego z jego niesamowitym darem głębi przeżywania trudnych wydarzeń.

„Wtedy pomyślałem, że mam niesamowicie wierzącego biskupa. Kogoś, kto podchodzi do rzeczywistości absolutnie z perspektywy wiary i z przesłankami, które nie są tylko tu i teraz, ale są wyprowadzane z wielkiej głębi. On 9 dni po wybuchu stanu wojennego wiedział, że najważniejsze jest to, w jakiej kondycji duchowej wyjdą z niego Polacy” – wspominał.

Odnosząc się do samej książki biskup Ryś wskazał, że pierwszą osobą, którą spotyka się w tej książce, jest Pan Bóg. „Jak się zobaczy teksty ks. kard. Franciszka zebrane w całość, widać, że o Bracie Albercie nie da się mówić, nie mówiąc o Jezusie. Bo się nie powie o nim prawdy” – ocenił. Bp Ryś dodał, że z prezentowanych homilii można wyczytać, że Jezus ukazywany w perspektywie Brata Alberta jest jedynym pośrednikiem między ludźmi a Bogiem, ale także między samymi ludźmi. „Brat Albert w sposób nielitościwy odsyła do Jezusa. Nie da się uciec od tego kierunku. Tym samym jest to książka o Panu Jezusie” – podkreślił.

Hierarcha uwypuklił, że kard. Macharski uwrażliwia czytelnika, że refleksja nad Bratem Albertem albo Bogiem, którego wskazuje Brat Albert, jest swego rodzaju obowiązkiem w Kościele krakowskim. „Charyzmatem duchowości krakowskiej jest miłosierdzie. Ta książka inspiruje – pokazuje nie tylko treść, ale i kierunek oraz formę rozwoju tego charyzmatu” – powiedział.

Kończąc bp Ryś zaznaczył, że książka będzie także bardzo dobrą pomocą na Rok Miłosierdzia. „Zanim się doczekamy rozmaitych pomocy, które powstają obecnie w Rzymie na ten rok, mamy już taką rodzimą pomoc i namawiam na wejście w tę lekturę jako dobre przygotowanie do niego” – zachęcił.

Na zakończenie ks. kard. Franciszek Macharski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki. „Proszę, żeby przyjąć ten dar. Będzie wtedy wiadomo, że praca wielu ludzi nad tą książką była darem. Darem było także to, żeście moi drodzy państwo przyszli na to spotkanie” – powiedział do zebranych.
Książka „Z bratem naszego Boga” jest zbiorem homilii z uroczystości odpustowych ku czci Chrystusa Cierpiącego Ecco Homo oraz Mszy św. związanych z osobą Brata Alberta i m. Bernardyny Jabłońskiej czy też albertynami i albertynkami, wygłoszonych przez kardynała Franciszka Macharskiego w latach 1979-2005. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa eSPe.

Źródło:
;