Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

100. rocznica urodzin Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Z racji trwającej epidemii koronawirusa wiele wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin papieża Polaka w przestrzeni publicznej zostało odwołanych. W zamian przygotowano jednak w Małopolsce szereg atrakcyjnych inicjatyw, które umożliwią głębokie przeżycie tego jubileuszu we wspólnocie on-line.

Uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II rozpoczną się już 16 maja w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. - Przez środki masowego przekazu połączymy się z Włochami, Stanami Zjednoczonymi oraz Brazylią. O godz. 17:00 w tej właśnie kaplicy będziemy prosić Boga o ustanie epidemii na całym świecie w międzynarodowej modlitwie różańcowej - opisuje ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

Następnego dnia uroczystości przeniosą się do Wadowic. W rodzinnym mieście Karola Wojtyły o godz. 10:30 w bazylice Ofiarowania NMP zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, którą będzie transmitował kanał pierwszy Telewizji Polskiej. Po niej, o godz. 13:00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odbędzie się koncert pt. „Urodziłem się w Wadowicach - Karol Wojtyła”, także transmitowany przez TVP1.

- To niecodzienne wydarzenie rozpocznie się w domu, w którym papież przyszedł na świat, a będzie kontynuowane w strefach czasowo-tematycznych, związanych z jego życiem i przeplatane piosenkami w wykonaniu rodzimych artystów - przybliża widowisko Magdalena Klaja z wadowickiego muzeum.

Jak dodaje, placówka miała wiele planów dotyczących obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w tym projekcje filmowe i teatralne w plenerze bądź cykle spotkań z osobami pamiętającymi papieża Polaka czy też tworzenie muralu. Ich realizację uniemożliwiła jednak trwająca pandemia. 18 maja muzeum miało też zorganizować wspólne śpiewanie „Barki” na placach miast i w kościołach.

- Obecnie nie jest to możliwe, więc zapraszamy zamiast tego do udziału w akcji „Cała Polska śpiewa «Barkę»”. Proponujemy, aby tworzyć własne aranżacje tej pieśni, obojętnie czy przez śpiew, muzykę czy taniec, by następnie dzielić się nimi w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że mocno zjednoczy to Polaków w dziękczynieniu za życie i świętość Jana Pawła II - mówi Klaja, dodając, że na 18 maja planowane jest ponowne otwarcie dla zwiedzających Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

18 maja, czyli dokładnie w dzień urodzin św. Jana Pawła II, centralne obchody odbędą się w sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie. Najpierw zostanie tam o godz. 17:00 odprawiona Eucharystia, której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski i w której będzie można uczestniczyć poprzez transmisję TVP3. Po niej zostanie wyemitowany koncert „Santo Subito - prorok naszych czasów”.

Tego dnia przed krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony. Dzień jubileuszu zwieńczy przemówienie papieża Franciszka transmitowane od godz. 20:00 na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Miasto Kraków również nie zapomina w tych dniach o swoim wieloletnim mieszkańcu. - Chcemy, by przestrzeń miejska przypominała o papieżu Polaku. Nie możemy spotkać się realnie, ale w dniach 15-18 maja flagami papieskimi zostaną udekorowane budynki użyteczności publicznej, jak i miejskie place oraz tabor komunikacji miejskiej - informuje Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

O 100. rocznicy urodzin papieża Polaka będzie przypomniało także miejskie oświetlenie. - W barwach biało-żółtych będą podświetlone: kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach  - wymienia rzecznik.

To nie wszystko, co dotyczy przestrzeni publicznej stolicy Małopolski, bowiem Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II wspólnie z Archidiecezja Krakowską przygotował z okazji jubileuszu wystawę prezentowaną na Plantach oraz 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających papieża Polaka, które pojawią się na ulicach Krakowa od 15 maja. Ponadto, dokładnie 18 maja Instytut udostępni online projekcję laserową wykonaną na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3.

- Chcemy przypomnieć te wątki nauczania Ojca Świętego, które odnoszą się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku. Podczas projekcji wyświetlane będą pojedyncze cytaty. Czasami jedno zdanie wystarczy, aby zatrzymać człowieka i rozpocząć jego wewnętrzną przemianę - mówi dr Barbara Munk z Instytutu.

Placówka prowadzi również wiele innych inicjatyw, które mają przybliżać postać św. Jana Pawła II. Najmłodsi mogą przygotować specjalną laurkę na urodziny Ojca Świętego, nieco starsi maskę z wybranym cytatem świętego, a wszyscy mogą zaśpiewać hymn obchodów 100. rocznicy urodzin papieża Polaka „Nie zastąpi Ciebie nikt”, który na YouTube obejrzało już ponad 4 mln osób.

- Mamy nadzieję, że ten utwór, który został napisany specjalnie z okazji tej rocznicy, będzie śpiewany przez wszystkich Polaków - podkreśla Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Oprócz tego, w mediach społecznościowych trwa akcja #DziękujemyJaniePawle2, do której zapraszają znani politycy i duchowni.

- Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku - zachęca Magdalena Siemion z Instytutu.

Ponadto, chętni na adres instytut@idmjp2.pl mogą nadsyłać swoje wspomnienia związane z Janem Pawłem II, z których powstanie wirtualna Wielka Księga Świadectw. Zainteresowani mogą także poznawać udostępnioną online książkę „Pamięć i tożsamość” w ramach akcji „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II”.

Placówka zachęca też do innej aktywności on-line. Przygotowała m.in. wirtualne spacery po krakowskich miejscach związanych z Janem Pawłem II, które zostały zarejestrowane przy pomocy drona. W tym roku odbędzie się też internetowa odsłona Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor, w którym na wybranym przez siebie dystansie może pobiec każdy, wspierając w ten sposób walkę z COVID-19. Szczegółowe informacje o akcjach Instytutu dostępne są pod adresem www.idmjp2.pl oraz www.biegdobroczynnosci.pl.

Jest także propozycja przeżycia 100. rocznicy urodzin papieża Polaka kierowana do melomanów. 17 maja o godz. 18.30 na kanale YouTube Opery Krakowskiej oraz na jej facebookowym profilu zostanie opublikowane nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

- Bazylika ta była miejscem pamiętnego spotkania papieża Jana Pawła II z mieszkańcami, szczególnie młodzieżą krakowską w trakcie pierwszej pielgrzymki w 1979 roku. Wielu z członków zespołu naszego teatru było obecnych na tym spotkaniu bądź pamięta go z relacji telewizyjnych i radiowych. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrealizować ten koncert w tym miejscu - opowiada Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.

Nagranie jest jednocześnie gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii i służb walczących z jej skutkami oraz wyrazem nadziei, do której św. Jan Paweł II nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu.

Szczegółowe informacje na temat obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej dostępne są pod adresem www.100jp2.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;