Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

17 października – rozpoczęcie Synodu Biskupów na etapie diecezjalnym

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie oraz życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań – piszą biskupi w liście do wiernych w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, który na etapie diecezji rozpocznie się 17 października. 

 

Uroczyste otwarcie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” miało miejsce 9 i 10 października w Rzymie z udziałem Ojca Świętego. Na etapie diecezjalnym Synod rozpocznie się w niedzielę 17 października.

Biskupi w liście pasterskim zachęcają do modlitwy o Ducha Świętego, by otwierał serca na to, co mają do powiedzenia inni. Wyjaśniają, że słowo „synod” oznacza podążanie wspólną drogą. Jak zaznaczają, tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym rozeznawaniu woli Bożej uczestniczyli nie tylko – jak dotychczas – biskupi, ale wszyscy wierni. „Wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana” – piszą biskupi, dodając, że wszyscy budują Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół i są za niego współodpowiedzialni. Biskupi podkreślają, że papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a w 2023 – powszechna. Diecezjalny etapu synodu potrwa kilka najbliższych miesięcy. Biskupi wskazują, że „w czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii”. „Głosy z synodalnego dialogu we wspólnotach lokalnych trzeba będzie zebrać, podsumować, przekazać dalej” – czytamy w liście.

Za Ojcem Świętym Franciszkiem biskupi wskazują, aby zanim „zabierzemy się za jakiekolwiek reformy” zrobić sobie rachunek sumienia z tego, jak ze sobą rozmawiamy, jak nawzajem się słuchamy i jak rozeznajemy wolę Bożą. Biskupi zachęcają też wszystkich do wzywania na modlitwie Ducha Świętego, aby towarzyszył wszystkim synodalnym rozmowom. Żeby – jak piszą – „podpowiadał, jak włączać do dialogu tych, którzy trzymają się z boku, albo którzy zostali zepchnięci na peryferie naszych wspólnot. Żeby otwierał nam serca na to, co mają do powiedzenia inni. Żeby uczył słuchania cierpliwego, empatycznego, wytrwałego oraz mówienia pokornego i odważnego zarazem”.

Oceń treść:
Źródło:
;