Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Polska

Abp Gądecki na mszy odpustowej ku czci św. Wojciecha

 fot. EpiskopatNews / flickr.com

Do ewangelizowania swojego otoczenia wezwał w niedzielę w Gnieźnie (Wielkopolskie) przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Przewodniczył on mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

 

 

Jak zaznaczył, wezwani do ewangelizowania są wszyscy, "niezależnie od swojej funkcji w Kościele".

Dwudniowe, trwające od soboty w Gnieźnie uroczystości odpustowe przebiegają pod znakiem jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, oraz zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Modlitwom towarzyszą obecne w archidiecezji gnieźnieńskiej znaki ŚDM: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

W sprawowanej na placu przed gnieźnieńską katedrą niedzielnej mszy św. uczestniczyli duchowni z kraju i zagranicy, z nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp. Celestino Migliore. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także pielgrzymi z całego kraju i zagraniczne delegacje. Tegorocznemu odpustowi towarzyszyło też diecezjalne święto młodzieży, stąd obecność w Gnieźnie młodych ludzi z kraju, a także z Czech, Niemiec, Holandii i Francji.

„Nie umilkły jeszcze echa uroczystego +Te Deum laudamus+, jakie tutaj, na Wzgórzu Lecha, u źródeł chrzcielnych Polski, 14 kwietnia w 1050. rocznicę chrztu Mieszka I i jego ludu zabrzmiało, i którym dziękowaliśmy Bogu za dar wiary i łaskę chrztu św., za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę naszego narodu” – powiedział, witając przybyłych, prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Dziś, w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, przychodzimy znów na to miejsce, do źródeł, do kolebki (...) aby wpatrywać się z wiarą w tego, którego męczeńska krew już 30 lat po przyjętym chrzcie w sposób szczególny przypieczętowała chrzest” – dodał.

W trakcie mszy prymas wręczył delegacji młodzieży Pismo św., aby z radością "niosła Dobrą Nowinę w trzecie tysiąclecie i kontynuowała dzieło św. Wojciecha”. Biblię otrzymali młodzi Polacy, a także reprezentanci młodzieży z zagranicy, którzy brać będą udział w lipcu w Światowych Dniach Młodzieży.

Jak podkreślił w trakcie homilii metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, dzieło św. Wojciecha miało niebagatelną rolę we wprowadzaniu w Polsce nowej wiary.

„Dzięki odwadze takich ludzi jak św. Wojciech, chrześcijaństwo przyniosło naszej ojczyźnie nowy system wartości, trudny do pogodzenia tak z filozofią grecką jak i z rzymskim poczuciem sprawiedliwości. Moralności umiaru - charakterystycznej dla greckiego rozumu - chrześcijaństwo przeciwstawiło bezinteresowną miłość. Rzymskiemu prawu siły - przeciwstawiło służbę bliźniemu. Kultowi sukcesu - ducha ofiary. Taką właśnie Ewangelię przyniósł nam z Czech św. Wojciech” - powiedział abp Gądecki.

Jak dodał, także dziś, po tysiącu lat, Chrystus domaga się od nas ewangelizowania. „My ciągle jeszcze potrzebujemy tej samej gruntownej ewangelizacji. Potrzebujemy z tej prostej przyczyny, że świętość nie jest przekazywalna genetycznie, podobnie zresztą jak wiedza szkolna nie jest przekazywalna z ojca na syna. Każde pokolenie musi przejść od początku do końca cały cykl szkolny. Każdy z nas musi zdobywać świętość od nowa i na własny rachunek. Takiego wysiłku domaga się dzisiaj współczesna sytuacja duchowa Polaków” - powiedział.

Abp Gądecki stwierdził, że poprzez chrzest „każdy z nas jest uczniem i równocześnie misjonarzem”. „Każdy z nas - niezależnie od swojej funkcji w Kościele, winien być aktywnym współtwórcą ewangelizacji” – powiedział hierarcha.

Główny patron Polski, patron archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

W tym roku minęła 30. rocznica zniszczenia sarkofagu św. Wojciecha. W nocy z 19 na 20 marca 1986 roku trzej sprawcy włamali się do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Ich łupem padły elementy sarkofagu; przestępcy zniszczyli relikwiarz, zabierając srebrne elementy w tym figurę świętego.

W krótkim czasie milicji udało się zatrzymać sprawców i inicjatora kradzieży, odzyskano też skradzione srebro. Niestety, część srebrnych elementów zabytkowego relikwiarza z XVII w. autorstwa Petera von der Renena została zniszczona i przetopiona. Sąd skazał przestępczą szajkę na kary wieloletniego więzienia.

;