Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski laureatem Nagrody im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny

nagroda jerzego ciesielskiego fot. Ks. Łukasz Michalczewski / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Budować rodzinę to budować kulturę miłości, sprawiać, że cały naród stworzony ze świętych rodzin buduje cudowną kulturę życia – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odbierając Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.

 

Po raz 24. Kapituła Nagrody „Źródła” wyróżniła osobę, która w sposób szczególny zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodzin. W tym roku Nagrodą im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego został uhonorowany metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jak napisano w uzasadnieniu: „Przy wyborze Laureata wzięto pod uwagę całokształt działalności duszpasterskiej metropolity krakowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz umacniania rodzin w Polsce, skutecznego podejmowania różnych form tej działalności, w celu dotarcia do możliwie największego grona odbiorców. Kapituła zauważyła też, że Laureat, będąc naukowcem, podjął i z powodzeniem realizuje obowiązek posługi myślenia wobec rodzin w Polsce, znajdującej się nadal na wirażu dziejów”.

Podczas wręczenia nagrody prof. Janusz Kawecki przypomniał wydarzenia z życia metropolity krakowskiego. Zauważył, że św. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach mówił, że potrzeba zaangażowania w obronę wolności narodowej, wobec hałaśliwej propagandy liberalizmu, nasilającej się w kraju. Profesor przypomniał wypowiedzi arcybiskupa, które zadecydowały o wręczeniu nagrody, wśród nich te dotyczące wspólnoty małżeńskiej, patriotyzmu, ochrony życia poczętego i dzieci. – Nagroda jest podziękowaniem, które Kapituła „Źródła” chciała wyrazić, za wypełnianie posługi naukowca, duszpasterza, biskupa wobec rodzin w Polsce. Za odwagę przywoływania i pokazywania drogowskazów, niekiedy zapomnianych, prowadzących do zbawiania. Za odczytywanie i świadczenie o współczesnym „non possumus” wobec różnych błędnych ideologii. To wręcz heroiczna odwaga w głoszeniu prawdy. Ta postawa księdza arcybiskupa jest punktem odniesienia dla wielu w podejmowaniu przez nich drogi życia – powiedział.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior stwierdził, że Jerzy Ciesielski był nauczycielem akademickim docenianym przez studentów, wzorem człowieka, wspaniałym naukowcem i ojcem rodziny, który poza pracą znajdował czas na modlitwę. Stwierdził, ze Jerzy Ciesielski stanowi przykład życia dla wielu pracowników Politechniki Krakowskiej.

W przemówieniu po wręczeniu nagrody metropolita krakowski powiedział, że to piękne, że nagroda jest przyznawana w gmachu Politechniki Krakowskiej. Przyznał, że współcześnie wiele uczelni zapomina o obowiązku głoszenia prawdy o człowieku. Nawiązał do pierwszej encykliki Jana Pawła II, „Redemptor hominis”, w której Ojciec Święty pisał, że drogą Kościoła, którą wyznaczył sam Jezus Chrystus, jest człowiek. Arcybiskup przypomniał także „List do rodzin” św. Jana Pawła II, w którym papież mówił, że Kościół musi podążać także drogą rodzin. – Kościół musi iść drogą rodzin, by pokazywać im całą wielkość, godność małżeństwa i rodziny, by uświęcać te najbardziej podstawowe wspólnoty społeczne, a dzięki temu budować dobrą przyszłość narodów i państw – powiedział metropolita. Ojciec Święty rozumiał co to znaczy pomagać rodzinom, poprzez swą posługę duszpasterską. – Budować rodzinę to budować kulturę miłości, sprawiać, że cały naród stworzony ze świętych rodzin buduje cudowną kulturę życia – podkreślił arcybiskup. Przypomniał, że sam Jan Paweł II w swej książce „Pamięć i tożsamość” pisał o tym, że pojawiają się nowe ideologie zła, które zagrażają człowiekowi. Arcybiskup powiedział, że przed polskim Kościołem stoi zadanie uświadamiania niebezpieczeństw współczesności. – Nie będziemy się lękali, nie będziemy przegrywali. Będziemy zwyciężać, jeśli staniemy wiernie przy Chrystusie który jest Prawdą i pokazuje sobą pełną prawdę o człowieku, rodzinie, małżeństwie, narodzie – stwierdził arcybiskup. Nagrodę zadedykował tym, którzy mają odwagę głosić prawdę o człowieku i niejednokrotnie dla niej cierpią.

Jerzy Ciesielski, inżynier budownictwa i profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-1970. Działał aktywnie w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r. W styczniu 2014 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;