Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Polska

 fot. Biuro Prasowe Caritas Polska

Około tysiąca osób zgromadziła na Jasnej Górze 10. pielgrzymka bezdomnych. Spotkanie, które zorganizowała Caritas Polska, ma ukazać jedną z wielu dróg wyjścia z bezdomności i przypomnieć światu, że „miłością ożywieni mamy służyć sobie wzajemnie”.

 

„Niektórzy z Was przyjechali tu aż ze Szczecina. Musieliście wyjechać w nocy, ale tak działa miłość! Wy przychodzicie dziś po nią do Matki. Ona ma piękną, jasną, ale i cierpiącą twarz, tak jak wy.” – przywitał zgromadzonych ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Świadectwo walki z bezdomnością dał 24 letni Łukasz, od niedawna, uczestnik programu wychodzenia z bezdomności Caritas Polska „Damy radę”. Następnie odbył się koncert w wykonaniu rapera Piotra Plichty „Poisona”, który opowiedział historię swojego nawrócenia: „Byłem uzależniony od narkotyków, robiłem straszne rzeczy, zdałem sobie sprawę, że sam się nie uwolnię. Byłem bliski samobójstwa, kiedy pierwszy raz w życiu z serca szczerze zawołałem do Boga. Bóg działa przez ludzi. Najważniejszy jest pokój serca. Nieważne czy jesteś biedny czy bogaty. Nigdy nie daj wmówić sobie, że jesteś przegrany…”.

Szczególnym momentem pielgrzymki była Droga Krzyżowa prowadzona przez osoby bezdomne. Przy każdej stacji przekazywany był „bezdomny krzyż”, uratowany od zniszczenia na śmietniku we francuskim Lourdes. Rozważania modlitewne ułożył jeden z uczestników pielgrzymki z Katowic. „Ile razy zapominam, że odbiciem Twojej twarzy jestem ja? Stworzony na Twój obraz i podobieństwo? Ile razy zagłuszam w sobie Twój głos? Przepraszam Cię Panie.” – modlono się jednogłośnie.

Według danych Caritas w Polsce jest około 30 tys. bezdomnych, a 8,5 tys. z nich szuka schronienia na ulicach, działkach i w opuszczonych altanach. Najczęstszą przyczyną bezdomności są uzależnienia, bezrobocie, ale także skomplikowane sytuacje rodzinne. „Jestem bezdomny; mieszkam w Caritasie, który bardzo dużo mi pomógł – mówił jeden z pielgrzymów. – Zostałem sam na tym świecie. Popełniłem kilka błędów w życiu. Naprawdę Pan Bóg mi pomógł. Zmieniłem swoje życie”.

Caritas w Polsce prowadzi wiele placówek dla osób bezdomnych, w tym 55 noclegowni i blisko 100 jadłodajni.

„Prawdziwy chrześcijanin nie dąży ku rzeczom, ale ku wspólnocie osób – przypomniał podczas Mszy abp Wacław Depo. – I dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy zjednoczeni na drodze wiary w tym spotkaniu z drugim człowiekiem, który jest nie tylko bliźnim, ale bratem w Chrystusie wobec Boga”. Metropolita częstochowski podkreślił, że odejście od Dekalogu, wartości, wyproszenie Boga z naszego życia owocuje ludobójstwem, którego tak boleśnie doświadczyła Francja.

Podczas niedawnego spotkania z bezdomnymi w Waszyngtonie o solidarność z nimi apelował Ojciec Święty Franciszek.

;