Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

Bp Jezierski: Papież zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu

biskup Jacek jezierski fot. Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu na temat synodalności – powiedział bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu podczas sesji pt. “O synodalności – ekumenicznie” zorganizowanej 14 stycznia w Warszawie, przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

„Nasi bracia z Kościołów chrześcijańskich podczas Soboru byli obserwatorami, a w obecnym Synodzie Papież prosi o coś więcej – o głos, o wypowiedzenie się. Chce, żeby Kościoły chrześcijańskie były konsultorami w tym synodzie, żeby wypowiedziały czy wykrzyczały swoje odczucia i problemy w związku z Kościołem rzymskokatolickim” – powiedział bp Jacek Jezierski. Podkreślił, że te głosy, mimo że nie muszą być przyjemne dla Kościoła rzymskokatolickiego, to mogą być tym bardziej potrzebne.

Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu przedstawił też specyfikę synodów w Kościele rzymskokatolickim.

Mówiąc zaś o tym, czego Kościoły chrześcijańskie mogą nauczyć się od siebie w kontekście synodalności, bp Jezierski ocenił, że Kościoły prawosławne mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, natomiast kapitałem Kościołów protestanckich jest ogromne wzajemne zaufanie świeckich i duchownych. “Świeccy w Kościołach reformacji dojrzeli do tego już dawno, żeby być pełnoprawnymi uczestnikami synodów i biorą na siebie odpowiedzialność za Kościół” – powiedział.

Biskup podkreślił też, że również w Kościele rzymskokatolickim dojrzewa przekonanie, że uczestnikami zgromadzeń synodalnych w większym stopniu powinni być świeccy.

W spotkaniu, które miało miejsce w sali konferencyjnej domu Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie oprócz biskupa elbląskiego wzięli udział: bp Andrzej Malicki, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej; ks. dr Henryk Paprocki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego; ks. dr Adam Malina, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu. Spotkanie poprowadził red. Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Celem sesji było zaprezentowanie znaczenia synodalności w różnych Kościołach chrześcijańskich. Po prezentacji stanowisk Kościołów prawosławnego, katolickiego, luterańskiego i metodystycznego, poruszony został też wątek, jak poszczególne Kościoły mogłyby współdziałać z Kościołem katolickim w związku z jego Synodem o synodalności.

Podczas spotkania została także przedstawiona tematyka i przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbędzie się od 18 do 25 stycznia 2022 roku.

Oceń treść:
Źródło:
;