Imieniny: Anastazego, Wincentego

Wydarzenia:

Pod oknem

Jubileusz pielgrzymowania z Krakowa na Jasną Górę

 fot. Łukasz Kaczyński

W tym roku krakowianie już po raz 40. będą wędrować z Wawelu na Jasną Górę. Z racji trwającej pandemii jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Krakowska będzie przebiegać inaczej niż dotychczas.

Pierwsza zmiana dotyczy liczebności pielgrzymów - ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce zgłoszonych zostało dziewięć niezależnych prawnie pielgrzymek pieszych. - Każda idzie osobną trasą, ma osobne miejsca noclegowe, jak i postoje oraz miejsca codziennych Eucharystii. W każdej z nich będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób - opisuje Andrzej Bac, koordynator krakowskich pątników.

Zapisy na pielgrzymkę prowadzone są tylko w danej wspólnocie u jej przewodnika głównego. W tym roku nie można zapisać się w dniu wyjścia pielgrzymki ani też na trasie. W momencie zapisu każdy pątnik musi podpisać oświadczenie  o zobowiązaniu do przestrzegania w trakcie pielgrzymki obowiązujących reżimów epidemicznych i oświadcza, że w razie ich naruszenia ponosi odpowiedzialność prawną.

- Liczymy na odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za innych. Zapraszamy więc do udziału w wędrowaniu na Jasną Górę tylko osoby zdrowe i nie mające jakichkolwiek objawów chorobowych. Mając świadomość realnego zagrożenia zmieniliśmy też zasady noclegów na trasie  - tłumaczy Bac.

Dlatego każda wspólnota nocuje w innych miejscowościach. Główną formą zakwaterowania są jednoosobowe namioty. W przypadku noclegów u gospodarzy w domu może nocować jedna osoba lub rodzina. Także konferencje i pogodne wieczory będą się odbywać z zachowaniem zasad sanitarnych, a wieczorne modlitwy i adoracje Najświętszego Sakramentu odbywać będą się w kościołach.

- Na pewno podstawową zasadą podczas pielgrzymowania będzie dystans społeczny i tego nie da się uniknąć. Albo idziemy razem z założonymi maseczkami, zasłoniętymi ustami i nosem, albo zachowujemy odstęp 2 metrów wzdłuż i wszerz, gdy nie mamy założonych maseczek - podkreśla Bac, dodając, że jeśli na trasie pojawią się powiaty lub gminy zagrożone epidemiologicznie, to każda taka trasa, nawet już w trakcie pielgrzymki, będzie musiała być zmieniona.

Tegoroczna pielgrzymka to także wzmożona opieka medyczna. Wszystkie wspólnoty będą wyposażone w samochód do przewozu chorych, a służba medyczna w każdej grupie będzie dokonywała obowiązkowego pomiaru temperatury każdego pątnika co najmniej raz dziennie rano przed rozpoczęciem Mszy św.

Podobnie jak i w latach ubiegłych wszyscy, którzy nie będą mogli wziąć udziału osobiście w pielgrzymce, mogą to zrobić duchowo. Prośby i intencje modlitewne, które będą polecane Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Częstochowskiej można przesyłać na adres e-mail: pielgrzymkakrakowska@diecezja.pl.

Każdy pielgrzym i osoba, która nie wyruszy na pątniczy szlak, może bezpłatnie odebrać znaczek i informator tegorocznej pielgrzymki w bazach swoich wspólnot. Poprzez stronę internetową wydarzenia, kanał YouTube archidiecezji krakowskiej oraz media społecznościowe dostępne będą codziennie: program duchowy, teksty konferencji, a także relacje on-line z poszczególnych punktów dnia, w tym modlitwy porannej, modlitwy Anioł Pański czy Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Idea krakowskiego pielgrzymowania narodziła się w 1981 roku po Białym Marszu, będącym wielką modlitwą studentów i mieszkańców Krakowa za Jana Pawła II i w jego intencjach. Dlatego co roku pielgrzymka odbywa się pogłębiając aktualny program duszpasterski kościoła „W intencji Ojca Św. i Ojczyzny”. W tym roku przewodzić jej będzie hasło „Wielka tajemnica wiary”. Szczegółowe informacje o pielgrzymce dostępne są pod adresem www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;