Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Ludności

Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Polska

Kilkadziesiąt tysięcy dzieci na wakacjach Caritas

 fot. Caritas Polska

Dzięki „Wakacyjnej Akcji Caritas” kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło w tym roku skorzystać z letniego wypoczynku. Według ostatnich danych GUS, dzieci to grupa społeczna najbardziej dotknięta i zagrożona ubóstwem.

 

W Wakacyjną Akcję Caritas włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce organizując wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Na kolonie wyjeżdżają podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych Caritas, młodzież objęta programem „Skrzydła” oraz dzieci zgłoszone przez rodziców z ubogich rodzin, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

- Widać z roku na rok coraz bardziej, że rodziców nie stać na takie wyjazdy. Widać to po tym, jak dzieci jedzą, jak są ubrane, niektóre z dzieci nigdy nie były w Warszawie chociaż mieszkają blisko stolicy. Wydać to też po tym jak dzieci lgną do opieki. Dzieci przyjeżdżają z problemami jakie trudno byłoby opisywać – mówi dyrektor ośrodka Caritas w Popowie na Mazowszu ks Łukasz Nowak

Wg najnowszych danych GUS 26% rodzin z czwórką dzieci i więcej dotkniętych jest skrajnym ubóstwem. Ponad 10% wszystkich dzieci w Polsce cierpi skrajną biedę. Wypoczynek i wakacyjne wyjazdy są jedną z najbardziej zaniedbywanych aktywności wśród mniej zamożnych dzieci w naszym kraju.

W ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla 380 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z dziećmi polskimi. Kolonie integrujące dzieci polskie i polonijne od lat cieszą się dużą popularnością.

Diecezjalne Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi (ponad 5 tys. miejsc). Na potrzeby akcji wypożyczanych jest także blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce.

Caritas Polska zbiera środki na wyjazdy kolonijne dla dzieci polonijnych. Środki na ten cel można wpłacać poprzez serwis charytatywny www.pomagam.caritas.pl.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie www.akcjecaritas.com.

;