Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Polska

Ks. Studnicki: chcemy skutecznie walczyć z nadużyciami

ksiądz piotr studnicki fot. twitter.com/ArchKrakowska

„Pracujemy nad programem dla seminariów diecezjalnych i zakonnych. Chcemy bowiem, aby już na samym początku formacji uczyć się, jak zapobiegać nadużyciom seksualnym” – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biuro powstało na początku września i ma pomóc w walce z wykorzystywaniem seksualnym w polskim Kościele. 

 

Instytucja ta jest przede wszystkim wsparciem dla delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym został abp Wojciech Polak. „Naszym zadaniem jest proponowanie różnych rozwiązań mających na celu ochronę małoletnich” – dodaje ks. Studnicki.

“Biuro służy temu, żeby zastanowić się i wypracować to, co ma pomóc osobom pokrzywdzonym: oferuje pomoc duszpasterską, psychologiczną i prawną. Zajmujemy się także wzmocnieniem tego, co służy prewencji. We współpracy z wieloma osobami: prawnikami, psychologami, duszpasterzami, zastanawiamy się, co musimy zrobić w Kościele w Polsce, żeby nasza odpowiedź na problem nadużyć seksualnych była zarówno kompleksowa jak i skuteczna, taka która dociera rzeczywiście do osób pokrzywdzonych i robi wszystko, żeby nigdy do takich przestępstw nie dochodziło - stwierdził ks. Studnicki. - Jednym z zadań naszego biura jest współpraca z tymi, którzy w Kościele odpowiadają za poszczególne działy duszpasterstwa, w tym także za formację kleryków i formację stałą kapłanów i zakonników. Wiemy, że tutaj jest wiele do zrobienia dlatego myślimy o stworzeniu grupy roboczej, która wypracuje program dostępny do realizacji właśnie w poszczególnych seminariach czy zgromadzeniach zakonnych”.

Oceń treść:
Źródło:
;