Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Ludności

Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Watykan

Na placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca uchodźców

rzeźba uchodźców fot. sculpturebytps.com

Po Mszy i odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież odsłonił na placu św. Piotra rzeźbę przedstawiającą grupę uchodźców autorstwa kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalz’a. Pomysłodawcą projektu jest również Kanadyjczyk, jezuita, o. Michael Czerny, który w czasie najbliższego konsystorza otrzyma biret kardynalski. Odsłonięcie pomnika było elementem obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

 

Praca wykonana w brązie przedstawia liczną grupę osób stłoczonych na niewielkiej barce. Pochodzą oni z wielu kultur i ras, a także, z różnych okresów historycznych. Z środka tłumu wyłaniają się skrzydła Anioła sugerując obecność świętości pośród nich. „Świętość można znaleźć także w obcym, wśród uchodźców i migrantów” – powiedział Timothy Schmalz.

Inspiracją artysty były słowa z XIII rozdziału listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, Aniołom dali gościnę” (13, 2). Jak przyznaje artysta pomysłodawcą rzeźby był jezuita, ks. Michael Czerny SJ, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Podczas naszej rozmowy w Rzymie zasugerował, żebym zaczął myśleć o stworzeniu rzeźby poświęconej uchodźcom” – zdradził artysta.

„Świętowaliśmy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pragnąc przypomnieć podstawową prawdę, że nikt nie może być wykluczony ze społeczeństwa, niezależnie od tego, czy mieszka w danym kraju od zawsze, czy też przybył niedawno”. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek wskazał na ciągłą troskę Kościoła o osoby najbardziej zagrożone i marginalizowane.

Papież zaznaczył, że dla podkreślenia tych starań na placu św. Piotra została odsłonięta rzeźba poświęcona migrantom. “Jej tematem przewodnim są następujące słowa Listu do Hebrajczyków: «Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę» (13, 2) – powiedział Ojciec Święty. – Rzeźba ta, wykonana z brązu i gliny przedstawia grupę migrantów z różnych kultur i różnych okresów historycznych. Chciałem, aby to dzieło artystyczne znalazło się tutaj, na placu św. Piotra, żeby przypominało wszystkim o ewangelicznym wyzwaniu gościnności”.

Oceń treść:
Źródło:
;