Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy

Wydarzenia:

Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

Polska

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

pomnik rzezi wołyńskiej fot. Apilek / CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org

Msza św. w kościele wojskowym w Rembertowie rozpocznie we wtorek 11 lipca, o 9.00, centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo–wschodnich w latach 1942–1947.

 

Uroczystościom na Skwerze Wołyńskim przy ul. Gdańskiej w Warszawie towarzyszyć będzie asysta honorowa Wojska Polskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. O 12.00 odbędzie się tam Apel Pamięci.  

W ramach obchodów, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy współpracy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oraz Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zostanie też odsłonięta tablica informacyjna przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Zaplanowano także ceremonię składania wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ofiar Ludobójstwa i pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Uroczystość uzupełni prezentacja plenerowej wystawy IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów których nie ma".

Obchody poświęcone upamiętnieniu ofiar UPA trwają w całym kraju. Już w niedzielę, 9 lipca, o 13.00 spod Grobu Nieznanego Żołnierza na ulice Warszawy wyruszył Marsz Kresowy, w którym przeszli przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych z całego kraju. Marsz zakończył się pod Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

O 14.15 odprawiona została msza w Katedrze Polowej w intencji Ofiar Ludobójstwa, a o 15.30 pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odbył się koncert kresowy.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku. Na dzień święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Oceń treść:
;