Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Wydarzenia:

Polska

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dzień żołnierzy wyklętych fot. ipn.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej na Pradze w Warszawie. W czwartek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Prezydentowi towarzyszyli prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, a także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Prezydent odwiedził miejsce uświęcone krwią Polaków - byłą siedzibę NKWD/WUBP przy ul. Strzeleckiej. W okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano tam żołnierzy PL podziemia antykomunistycznego. Na ścianach piwnic budynku zachowały się ich podpisy. Inskrypcje przedstawiają imiona, nazwiska, daty, hasła patriotyczne, rysunki oraz kalendarze. 

Następnie o 10.40  Prezydent złożył wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W południe w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. A o 14.00  nominacje generalskie oficerom Sił Zbrojnych RP.

Po południu, o godz. 16.00  Prezydent weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. A o 18.00  weźmie udział w uroczystym Apelu Pamięci na Placu Piłsudskiego. 

Oceń treść:
Źródło:
;