Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora

Wydarzenia: Dzień Modlitw Za Więźniów

Polska

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dzień żołnierzy wyklętych fot. ipn.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej na Pradze w Warszawie. W czwartek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Prezydentowi towarzyszyli prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, a także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Prezydent odwiedził miejsce uświęcone krwią Polaków - byłą siedzibę NKWD/WUBP przy ul. Strzeleckiej. W okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano tam żołnierzy PL podziemia antykomunistycznego. Na ścianach piwnic budynku zachowały się ich podpisy. Inskrypcje przedstawiają imiona, nazwiska, daty, hasła patriotyczne, rysunki oraz kalendarze. 

Następnie o 10.40  Prezydent złożył wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W południe w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. A o 14.00  nominacje generalskie oficerom Sił Zbrojnych RP.

Po południu, o godz. 16.00  Prezydent weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. A o 18.00  weźmie udział w uroczystym Apelu Pamięci na Placu Piłsudskiego. 

Oceń treść:
Źródło:
;