Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy

Wydarzenia:

Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

Polska

Pamięć o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej

pomnik rzezi wołyńskiej fot. Apilek / CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org

Główne uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej oraz innych zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów odbyły się we wtorek przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Znajdują się tam dwa pomniki: 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Rzezi Wołyńskiej.

W imieniu głowy państwa Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski złożyli wieńce ku czci pomordowanych. Minister Szymańska odczytała też list wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników uroczystości. 

„Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że „prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących nas, Polaków i Ukraińców. Nie przeczy ona temu, że potrzebujemy siebie nawzajem; że potrzebujemy naszej wspólnej woli, aby oba państwa były silne, a narody bezpieczne. I razem też potrzebujemy prawdy o Wołyniu – właśnie po to, aby nic podobnego już nigdy się nie powtórzyło. Dlatego uważam, że przyjęcie prawdy o Wołyniu nie podważa, lecz wzmacnia naszą przyjaźń i współpracę. Prawda o tej ogromnej krzywdzie jest potrzebna, aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu” .

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był po raz pierwszy. Święto ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku. Organizatorami tegorocznej centralnej uroczystości byli Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej, przy współpracy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Oceń treść:
Źródło:
;