Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Polska

Paulini przypominają o godnym ubiorze w miejscach świętych

jasna góra fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Na Jasnej Górze przed największym pielgrzymkowym szczytem pojawiły się kolejne znaki przypominające o odpowiednim stroju obowiązującym w miejscach świętych. „Wchodząc w progi Boże pamiętaj o godnym ubiorze” mówią plakaty i tzw. potykacze umieszczone przed głównymi jasnogórskimi bramami.

 

Kustosz o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że jest to włączenie się Jasnej Góry w ogólnopolską inicjatywę Akcji Katolickiej, którą Sanktuarium przyjęło z radością:

„Strój jest też jakimś uzewnętrznieniem tego, co jest w środku i być może, że ta nasza taka frywolność też jest oznaką tego, że może nasz stan ducha stoi pod znakiem zapytania, że coś tampewnie trzeba by zweryfikować. I chcemy „takimi plakatami delikatnymi, ale umieszczonymi w różnych miejscach rzucającymi się w oczy uwrażliwić pielgrzymów. Być może, że przyjdzie taki czas, ze pomyślimy o tych chustach, że będziemy niejako przymuszać pielgrzymów, żeby jednak zadbać o odpowiedni ubiór”.

„Na razie jest to jednak akcja uwrażliwiająca, edukacyjna” – dodaje o. Kustosz.

Sami pielgrzymi przypomnienie o godnym stroju w miejscu świętym uważają za słuszne:„Ta uwaga jest słuszna, bo często ludzie, może nie robią tego specjalnie, ale jednak jak są upały, to tłumaczą się i ubierają skąpo. Myślę jednak, że tak jak wszędzie są przyjęte pewne normy i jest regulamin, to jak wchodzimy do kościoła też powinniśmy do tych zasad się stosować”.

Paulini zapraszając na Jasną Górę, proszą, by wcześniej pomyśleć również o stosownym ubiorze wyrażającym szacunek dla Boga i jego Matki.

Oceń treść:
Źródło:
;