Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Polska

Polskie obchody Światowego Dnia Chorego

 fot. Pimke / wikipedia.org

Tradycyjnie już Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa.

 

Tegorocznym obchodom 23. Światowego Dnia Chorego towarzyszy hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. W specjalnym orędziu papież Franciszek pisze o pomocy cierpiącym jako drodze uświęcenia.

Papież wyjaśnia, że „doświadczenie Hioba znajduje swą prawdziwą odpowiedź w krzyżu Jezusa, najwyższym akcie solidarności Boga z nami, całkowicie bezinteresownym, całkowicie miłosiernym. I ta odpowiedź miłości na dramat ludzkiego cierpienia, szczególnie cierpienia niewinnego, na zawsze jest wpisana w ciało Chrystusa zmartwychwstałego, w jego chwalebne rany, które są zgorszeniem dla wiary, ale także jej sprawdzianem”.

Z okazji Światowego Dnia Chorego w świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa tzw. lurdzkiego, Najświętszym Sakramentem.

Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach modląc się w ich intencjach. Jak podkreślają sami, to jest święto chorego, ale nie choroby, okazja by podziękować chorym i niepełnosprawnym za ich wiarę, modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu, przez które umacniają misję Kościoła.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się główne uroczystości diecezjalne dla chorych oraz ich opiekunów. Msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Zająca z udzieleniem sakramentu chorych rozpocznie się w Bazylice o godz. 11.00. Z myślą o tych, którzy nie mogą przybyć do świątyni, będzie transmisja Mszy świętej przez telewizję internetową na stronie milosierdzie.pl

Z okazji Światowego Dnia Chorego Mszę św. w kaplicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu odprawi o godz. 16.30 abp Wiktor Skworc. Po liturgii chorym zostanie udzielone tzw. błogosławieństwo lurdzkie Najświętszym Sakramentem. Następnie metropolita katowicki odwiedzi chorych na oddziale kardiochirurgii.

W specjalnym słowie abp Skworc zwrócił uwagę, że aktualna sytuacja ekonomiczna opieki zdrowotnej w Polsce, często niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek nie ułatwiają personelowi medycznemu realizacji powołania na rzecz cierpiących.

„Należy przypomnieć, że za prawidłowe, sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się one od tego uchylać” – napisał metropolita katowicki.

Z kolei abp Henryk Hoser przewodniczyć będzie 11 lutego o gody. 11.00 Mszy św. w intencji chorych w stołecznym Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej. Natomiast o godz. 15.00 abp Hoser odwiedzi pacjentów i personel Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie także odprawi Mszę św.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP odwiedzi 11 lutego (o godz. 10.00) pacjentów Szpitala Świętej Rodziny w Poznaniu, bp Zdzisław Fortuniak – chorych w poznańskim Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia; bp Grzegorz Balcerek złoży wizytę chorym w Kowanówku, a bp Damian Bryl odwiedzi chorych i starszych w Domu Pomocy Społecznej na ul. Bukowskiej.

Centralnym punktem obchodów Dnia Chorego w archidiecezji poznańskiej była Msza św. której 8 lutego w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu przewodniczył bp Damian Bryl.

W archidiecezji gdańskiej obchody Światowego Dnia Chorego połączone będą z rozpoczęciem peregrynacji Figury Matki Bożej z Lourdes z okazji 25-rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uroczystej Mszy w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie wraz z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych będzie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.00.

Natomiast w Lublinie, Mszy św. z udziałem chorych i osób, które spieszą im z pomocą przewodniczyć będzie o godz. 11.00 w tamtejszej archikatedrze abp Stanisław Budzik. W tym dniu podobne spotkania chorych będą miały miejsce także w niemal wszystkich kaplicach szpitalnych, kościołach i parafiach archidiecezji.

Wyjątkowy przebieg będą miały w tym roku kieleckie obchody Światowego Dnia Chorego bowiem połączono je z czuwaniem przy Krzyżu i Ikonie Matki Bożej - symbolach Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Organizatorzy spodziewają się, że do Hali Legionów przybędzie kilka tysięcy osób: chorych, niepełnosprawnych i wolontariuszy ŚDM. Zaproszenia na Dzień Chorego trafiły do co najmniej 60 instytucji – szkół, warsztatów terapii zajęciowej, stowarzyszeń, np. Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, do szpitali i parafii.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00. W programie jest m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia, integracja i zabawa z elementami sportowymi - w tej części wystąpią sportowcy niepełnosprawni (koszykówka na wózkach) oraz młodzież (śpiew, pantomimy). O godz. 17 rozpocznie się Msza z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

 

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co roku jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W roku 2016 obchody odbędą się w sanktuarium Deir Rafat, położonym między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Źródło:
;