Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy

Wydarzenia:

Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

Polska

Prymas Polski apeluje o dialog i porozumienie ponad podziałami

arcybiskup wojciech polak fot. Mazur/episkopat.pl

O dialog i szukanie porozumienia zaapelował do polityków Prymas Polski. „Emocje nie mogą dominować, trzeba szukać dialogu w oparciu o fundamenty demokratycznego państwa prawa” – powiedział abp Wojciech Polak komentując gorący spór parlamentarny wokół reformy sądownictwa.

 

„Przy okazji każdej reformy trzeba patrzeć na jej dalekosiężne skutki” – wskazał metropolita gnieźnieński dodając, że żadna reforma nie może być prowadzona przeciwko komukolwiek, ale dla dobra człowieka i ogółu. „Trzeba zachęcać do tego, by dyskusja parlamentarna nie była spektaklem emocji, ale szukaniem dobra wspólnego ponad podziałami politycznymi, w oparciu o zasady demokratycznego państwa prawa” – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej Prymas Polski.

“Sprawy dotyczące zmiany systemu sądownictwa nie leżą w kompetencjach Kościoła. Niemniej jednak Kościół nie może nie zauważyć, iż debata publiczna w tej kwestii coraz częściej idzie w kierunku konfrontacji i konfliktu” - powiedział we wtorek Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zdaniem duchownego w debacie tej jest "zbyt mało" dążenia do porozumienia, które ma na celu dobro wspólne Polski. - Tymczasem św. Jan Paweł II apelował o to w naszym parlamencie, zwracając się do wszystkich partii: "Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

Z kolei portal tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny” zainicjował akcję modlitewną „Spuszczamy powietrze z polityków”, polegającą na tym, że jej uczestnicy modlą się za jednego z 460 posłów polskiego Sejmu. Od środy w akcję włączyło się już ponad 10 tys. osób. Dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Jarosław Dudała podkreślił, że akcja nie jest wymierzona przeciw komukolwiek. „Świetnie zrozumieli to internauci, którzy – wylosowawszy nielubianego polityka – przyznawali: «będzie ciężko, ale będę się starać»” – napisał na stronie portalu. Oficjalny twitterowy hashtag akcji – #spuszczamypowietrze.

Oceń treść:
;