Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Solidarność

Przyznano Medale Św. Brata Alberta

medal świętego brata alberta fot. mg13.com.pl

Już po raz 20-ty, 23 marca na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wystąpią finaliści Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „ Albertiana”. W trakcie uroczystej, finałowej gali wręczane są Medale Św. Brata Alberta.

 

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 roku. Od 2003 roku współorganizatorem Festiwalu, obok Fundacji im. Brata Alberta, jest Fundacja „Mimo Wszystko”.

Fundacja im. Brata Alberta bardzo dba o odkrywanie, pielęgnowanie i rozwijanie talentów swoich Podopiecznych. Szczególną rolę odgrywa tu teatr. Teatr nie tylko bawi i wzrusza – uczestniczenie w zajęciach teatralnych wzmacnia poczucie przynależności, integruje, buduje poczucie odpowiedzialności za pracę całego zespołu. Dla osób niepełnosprawnych najwspanialsze w tworzeniu teatru nie jest występowanie na scenie czy otrzymywanie nagród – najwspanialsze jest wszystko to, co dzieje się po drodze: poznawanie i przebywanie wśród ludzi.

Przygotowując spektakle teatralne, Podopieczni uczą się odpowiedzialności, partnerskiego współdziałania w grupie, często sobie nawzajem pomagają. Przezwyciężanie trudności przy nauce tekstu wzmacnia Ich poczucie wartości, a chęć osiągnięcia postawionego przed Nimi celu powoduje, że stają się bardziej cierpliwi, stanowczy i zdeterminowani. Wszystkie te cechy, odkryte, nabyte czy nauczone, Osoby Niepełnosprawne przenoszą do życia codziennego, ułatwiając sobie funkcjonowanie w społeczeństwie.

W trakcie uroczystej, finałowej gali „ALBERTIANY” wręczane są Medale Św. Brata Alberta. Od 1997 roku Fundacja im. Brata Alberta przyznaje je osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. Medale otrzymywali przedsiębiorcy, artyści, sportowcy, aktorzy, duchowni – zarówno osoby znane z pierwszych stron gazet, jak i te działające w swojej, lokalnej społeczności. Mówmy o nich, pokazujmy ich i chwalmy, aby stawali się przykładem i inspiracją dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedza, że chcą pomagać. Dobrzy ludzie są wśród nas.

 

W tym roku Medalami uhonorowano Adolfinę Głowacką, za przekazanie funduszy na budowę nowego Domu Podolskiego w Schronisku dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Paweł Domagała został wyróżniony za wsparcie jakie okazuje Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", natomiast państwo Małgorzata i Andrzej Kilańczykowie za pomoc mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej Fundacji im. Brata Alberta w Chorzeszowie i Łodzi.

Oceń treść:
;