Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstantego

Wydarzenia: Andrzejki

Święto św. Andrzeja, apostoła

Polska

Rocznica pożaru sosnowieckiej katedry

 fot. Andrzej Hajdas / wikipedia.org

W nocy z 28 na 29 października 2014 roku spłonął dach sosnowieckiej Katedry Wniebowzięcia NMP niszcząc przy okazji elementy wyposażenia oraz bezcenne polichromie Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Dzięki ofiarności osób i instytucji z całej Polski udało się odbudować dach wraz z wieżyczką. Trwają też prace konserwatorskie przy polichromiach. Wszystko wskazuje na to, że na Święta Bożego Narodzenia z Katedry znikną rusztowania.

 

28 października o g. 17.15 z okazji rocznicy pożaru Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak będzie przewodniczył nabożeństwu różańcowemu i Mszy św. w Katedrze z dziękczynieniem, za jej ocalenie. Patrząc dziś na zdjęcia sprzed roku ciężko uwierzyć, że tak szybko udało się naprawić szkody. Należy też docenić, że nie było większych strat, bowiem wszyscy obawiali się groźby zawalenia się wieży. Stąd właśnie modlitwa dziękczynna w rocznicę tragicznych wydarzeń, które zjednoczyły całą diecezję i całą Polskę. Wymiar dziękczynny będzie miała także powstająca w Katedrze kaplica stałej adoracji Najświętszego Sakramentu (w kaplicy Matki Bożej Różańcowej, po lewej stronie prezbiterium). Obecnie trwają w niej prace konserwujące polichromie i ołtarz. Wkrótce zakupione zostanie nowe tabernakulum i odlana monstrancja, do powstania której mogą przyczynić się wszyscy wierni przekazując stare złote obrączki, pierścionki, kolczyki i inną biżuterię. Będzie to wotum wdzięczności za dar ocalenia.

Intensywne prace konserwujące bezcenne polichromie Tetmajera i Uziembły na sklepieniu przywracają im dawny blask, który dodatkowo wyeksponuje podświetlenie. Wymieniono instalację elektryczną, na zewnątrz dobiegają końca ostatnie prace przy wymianie daszków nad nawami bocznymi, zakrystią i kaplicami oraz oczyszczające odymiony kamień. Katedra nie zrezygnowała także z planowanych inwestycji - także na Boże Narodzenie zakończy się generalna renowacja Ołtarza głównego wraz z wizerunkiem Wniebowziętej oraz organów. Wcześniej odnowiono ambonę i stacje drogi krzyżowej.

;