Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

błogosławieni męczennicy misjonarze-franciszkanie ojcowie michał tomaszek i zbigniew strzałkowski fot. meczennicy.franciszkanie.pl

W niedzielę 7 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego - misjonarzy, którzy prawie 30 lat temu zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Zainteresowanie ich postaciami jest coraz większe.

Jak podkreśla o. Jan Hruszowiec OFMConv., promotor kultu męczenników z Pariacoto, błogosławieni są niezwykłym przykładem dla współczesnych. - Oni uczą przede wszystkim wytrwałości w wierze. W dzisiejszym świecie człowiek często jest zmienny, a błogosławieni Michał i Zbigniew pokazują, że można wytrwać, broniąc pewnych wartości, nawet za cenę życia. Co ważne to też męczennicy, którzy się uśmiechają - jest wiele ich zdjęć, które pokazują współczesnym, że pogoda i spokój ducha, które płyną z Boga, mogą być w człowieku wbrew wszelkim przeciwnościom losu - ocenia zakonnik.

W tym roku minie 5 lat od beatyfikacji franciszkańskich misjonarzy. Aby pamięć o nich nie zanikła powstało Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, które zajmuje się propagowaniem tak relikwii, jak i materiałów informacyjnych o męczennikach z peruwiańskiej misji. 

- W ciągu 5 ostatnich lat relikwie pierwszego stopnia zostały umieszczone w 398 miejscach na całym świecie, w tym w 226 w Polsce. Rozesłaliśmy do tej pory ponad 400 tys. obrazków z relikwiami drugiego stopnia. Co więcej przeprowadziliśmy ponad 300 akcji wyjazdowych, czyli tzw. misyjnych dni męczenników - opisuje o. Hruszowiec. Ponadto wydano 22 tys. książek, jak i przygotowano ponad 73 tys. różańców z relikwiami drugiego stopnia. 

W ramach działalności biura uruchomiono też specjalny kanał na YouTube zatytułowany „MichaliZbigniew”. Publikowane są na nim archiwalne i bieżące filmy z materiałami związanymi z męczennikami. W ostatni piątek zaprezentowano tam nieznane dotąd nagranie przedstawiające pierwsze kroki bł. Zbigniewa Strzałkowskiego na peruwiańskiej misji.

“Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę” - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. Na kanale tworzony jest także cykl „Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”.

- W kolejnych odcinkach będzie można zobaczyć gości, którzy osobiście znali błogosławionych, autorów książek im poświęconych czy też osoby, które chciałyby się podzielić swoim świadectwem. Cykl tłumaczony jest obecnie na język słowacki - przybliża promotor kultu peruwiańskich męczenników. 

„Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami oraz innymi pamiątkami po błogosławionych” - zachęcono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto. 

-  Myślę, że osoby, które jeszcze nie słyszały o nich powinny zapoznać się z dziełem ich życia oraz świadectwem wiary. Natomiast tych, którzy już ich znają, zapraszam do coraz głębszej relacji z nimi, która umożliwi wyjątkowy dialog ze świętymi, którzy naprawdę potrafią weryfikować nasze koncepcje na życie tak, by były one zgodne z wolą Bożą - zachęca o. Hruszowiec. 

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca. O. Zbigniew i o. Michał patronują również krucjacie różańcowej w obronie przed terroryzmem, czyli inicjatywie franciszkanów skierowanej do wiernych, którzy widząc współczesne zagrożenie terroryzmem, pragną modlić się o pokój na świecie oraz za wszystkich poszkodowanych w wyniku działań terrorystycznych.

Oceń treść:
Źródło:
;