Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Dominika, prezbitera

Polska

Świąteczno-noworoczne spotkanie prezydenta z przedstawicielami społeczności żydowskiej

michael schudrich fot. Cezary Piwowarski / wikipedia.org

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

 

Podczas wystąpienia Prezydent nawiązał do swojej decyzji o niewzięciu udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie 23 stycznia. Podkreślił, że uznał to za stosowne w związku z faktem, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego przywódcę.

Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie w Polsce, na dzisiejszej naszej ziemi, wtedy okupowanej przez Niemców hitlerowskich, jest miejsce, gdzie rozsypane są prochy ofiar pomordowanych. – Uważam, że to jest miejsce właściwe, najlepsze. Że nie wolno temu miejscu tej pamięci zabierać, przenosząc ją gdzie indziej i gdzie indziej akcentując to, co stało się ponad 75 lat temu - zaznaczył, mówiąc o Auschwitz.

Prezydent podziękował Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce za wsparcie i „jednoznaczne opowiedzenie się po polskiej stronie po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina” na temat przyczyn II wojny światowej.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela w Polsce JE Alexander Ben Zvi oraz b. ambasador Izraela w Polsce, Kawaler Orderu Orła Białego, prof. Szewach Weiss.

Oceń treść:
Źródło:
;