Imieniny: Anastazego, Wincentego

Wydarzenia:

Watykan

Uroczystości pogrzebowe kard. Grocholewskiego w Watykanie

 fot. Ks. Grzegorz Lenart | Archidiecezja Krakowska

W rzymskiej Bazylice św. Piotra, pod przewodnictwem kardynała Leonardo Sandriego, wicedziekana Kolegium Kardynalskiego odbyła się Msza św. pogrzebowa za duszę śp. kardynała Zenona Grocholewskiego. W Eucharystii uczestniczył również abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

– W homilii kard. Sandri zwrócił uwagę na bogatą osobowość Zmarłego, który całkowicie poświęcił się kapłańskiemu powołaniu. Zaznaczył, że przyjaciele śp. kard. Grocholewskiego wielokrotnie podkreślali, że żył on Bogiem, łącząc się z Nim na modlitwie i w codziennej Eucharystii. Dodał, że był on zawsze uśmiechnięty i otwarty.

– Jego życie było drogą wiary i służby. Był pielgrzymem, który widział ziarna świętości w dziejach Kościoła – mówił kard. Sandri i przedstawił życiorys Zmarłego, podkreślając jego służbę w Kościele i w Watykankach instytucjach. Na zakończenie, zacytował fragment jego duchowego testamentu, który kończył się słowami:

“Niech Pan ma litość dla mnie, grzesznika. Wszystkich proszę, by modlili się za mnie. Do zobaczenia w domu Ojca.”

Obrzędy ostatniego pożegnania poprowadził papież Franciszek. Wczoraj, Ojciec Święty w telegramie kondolencyjnym zaznaczył, że kard. Zenon Grocholewski dał wielkie świadectwo gorliwości kapłańskiej, wierności Ewangelii i troski o budowanie wspólnoty Kościoła.

 

W najbliższych dniach trumna z ciałem śp. Kardynała zostanie przewieziona do Poznania, a uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej.

Kardynał Zenon Grocholewski zmarł 17 lipca w Rzymie. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. 27 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze poznańskiej. Od 1966 roku do końca życia przebywał w Rzymie.

Oceń treść:
Źródło:
;