Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Ludności

Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Polska

Warszawa: polska prezentacja papieskiej encykliki

 fot. Materiały prasowe

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się polska prezentacja najnowszej encykliki papieża Franciszka, zatytułowanej Laudato si’.

 

Nuncjusz apostolski w Polsce wśród głównych myśli dokumentu wymienił m.in. przekonanie, że cały świat jest ze sobą wewnętrznie powiązany, czy konieczność rozpoczęcia uczciwej debaty na temat ochrony środowiska. „Papież nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie jest przede wszystkim zjawiskiem ludzkim, a jeśli problem sytuuje się głównie w ludzkiej aktywności, to rozwiązaniem nie jest umartwianie człowieka i jego aktywności, ale należy upatrywać go w modyfikacji ludzkiej aktywności” – mówił abp Celestino Migliore.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, odniósł się do podnoszonej w prasie rzekomej antypolskości encykliki. Chodzi o wezwanie do zdecydowanego obniżenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów zanieczyszczających. „Jeżeli mamy alternatywy, jeżeli mamy technologie, to powinniśmy je rozwijać, o ile te technologie są bezpieczniejsze dla środowiska. To nie znaczy, o tym nie ma słowa, że mamy w Polsce z dnia na dzień zamknąć kopalnie czy elektrownie węglowe. Jednak Papież mówi o odpowiedzialności polityków za to, żeby dobrze zarządzali tym dobrem, które zostało im powierzone. Jeżeli to jest antypolskie, jeżeli to jest «anty» czemuś, to ja przepraszam” – podkreślił prof. Karaczun.

Wśród uczestników prezentacji był też o. Stanisław Jaromi OFM Conv, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. „Wydaje mi się, że wielkim sukcesem tej encykliki będzie, jeśli uda się przełamać pewne fałszywe stereotypy. Chociażby ten: dobro ludzi czy dobro przyrody, zwłaszcza dzikiej, naturalnej przyrody. To nie jest alternatywa. Jest możliwa troska o jedno i o drugie” – zauważył o. Jaromi.

W Polsce papieska encyklika ukazała się nakładem Wydawnictwa M z Krakowa.

Źródło:
;