Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Wydarzenia:

Wielki Post 2018

 fot. mat. pras.

Już po raz piąty miesięcznik „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl organizują akcję „Misjonarz na Post”. Celem inicjatywy jest wsparcie polskich misjonarzy z całego świata w Wielkim Poście modlitwą, wyrzeczeniem czy swoim cierpieniem.

- Do projektu dołączyć może każdy - nie wymaga on żadnych nakładów finansowych. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową i wypełnić krótki formularz, wpisując podstawowe dane. Po chwili otrzymamy maila z nazwiskiem misjonarza, za którego mamy się modlić - opisuje Zofia Kędziora, koordynatorka tegorocznej edycji.

Poza modlitwą uczestnicy akcji mogą podjąć rozmaite postanowienia. - Zachęcamy, by być kreatywnym. Ktoś ograniczy czas na gry komputerowe, ktoś inny nie będzie jeść słodyczy. Form realizacji jest wiele - liczy się tak naprawdę intencja. Ostatecznie to każdy sam decyduje w jaki sposób może duchowo wspierać misje - dodaje Kędziora.

W tym roku na duchowe wsparcie oczekuje 2050 polskich misjonarzy. Liczba ta zwiększyła się w porównaniu do lat ubiegłych. - Ta modlitwa jest dla nas niezwykle ważna. Jestem bardzo wdzięczny za ten pomysł i modlitwę tylu ludzi w naszej intencji - mówi ks. Józef Gwóźdź SVD, misjonarz z Panamy.

Jak dopowiada O. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” dla misjonarzy pamięć o nich stanowi ogromne źródło siły. - Oni są  na pierwszej linii frontu na obcej ziemi i niejednokrotnie muszą stawić czoła innym systemom ekonomicznymi, niesprzyjającym warunkom klimatycznym czy umożliwić lokalny dialog między różnymi religiami - podkreśla.

Historię tych, których obejmie modlitwa, post czy inne wyrzeczenie, można poznać na stronie misyjne.pl. - Niektórzy z misjonarzy objęci akcją, prowadzą na naszym portalu blogi z misji. Warto wejść i zobaczyć, czym się na co dzień zajmują - zachęca Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący misyjne.pl.

Akcja została oficjalnie zainaugurowana 7 lutego 2018 r. przez przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego. - Powinniśmy wspierać duchowo misjonarzy, którzy w obcych krajach głoszą Chrystusa. To ważne, by misjonarze mieli poczucie, że mają duchowe wsparcie rodaków, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, kiedy mamy obowiązek praktykowania uczynków miłosierdzia, jałmużny i postu - mówił wtedy hierarcha.

W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 12 tys. osób. W nowej odsłonie na chwilę obecną bierze udział 586 wiernych. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w tym roku duchową pomocą osoby pracujące na misje obejmie jeszcze większe grono zainteresowanych.

Szczegółowe informacje o inicjatywie dostępne są pod adresem www.misjonarznapost.pl

Oceń treść:
Źródło:
;