Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Prasa

Wrześniowy numer miesięcznika "W drodze"

Miesięcznik w drodze fot. Miesięcznik "W drodze" Miesięcznik "W drodze"

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o wychowaniu do odpowiedzialności, relikwiach i głodzie.

 

Wychowawcy, socjolodzy i psycholodzy biją na alarm. Na naszych oczach wyrastają kolejne pokolenia coraz bardziej niedojrzałych i nieodpowiedzialnych ludzi. Z jednej strony walczymy o to, żeby nikt nie decydował za nas, żebyśmy nie stracili wolności, z drugiej strony niekoniecznie wiemy, jak ten bezcenny dar zagospodarować, i bardzo łatwo z niego rezygnujemy. Buntujemy się przeciw rodzicom, wychowawcom, autorytetom, a jednocześnie jesteśmy gotowi skoczyć w ogień, jeśli tak nam poradzi trener osobisty, couch czy psychoterapeuta.

We wrześniu redakcja dominikańskiego miesięcznika postanowiła zmierzyć się z pytaniem, w jaki sposób wychowywać siebie i innych do odpowiedzialnego życia. Psycholog Olaf Żylicz tłumaczy, że równie ważne jest tu zostawienie podopiecznym swobody, jak i ograniczanie wyboru. To pierwsze pobudza kreatywność, drugie daje poczucie bezpieczeństwa i uczy radzenia sobie z przeciwnościami.

Temat ten pogłębia ks. Grzegorz Kudlak, uspokajając rodziców dorastających nastolatków, że da się pogodzić zostawienie dziecku przestrzeni do popełniania błędów z odpowiedzialnością za jego bezpieczeństwo. W dużej mierze problemem może się okazać nie tyle wychowanek, co lęki wynikające z naszych własnych doświadczeń. Tymczasem młody człowiek musi się nauczyć na błędach swoich, a nie – rodziców.

Z kolei Piotr Świątkowski prezentuje postać niebagatelnego nauczyciela geografii z warszawskiego gimnazjum, Jarosława Szulskiego, który odpowiada, dlaczego polska szkoła nie spełnia podstawowych zadań wychowawczych, oraz dzieli się tym, w jaki sposób można to poprawić bez wielkich zmian ministerialnych. Z rozmowy dowiemy się ponadto, czy można się obyć bez systemu ocen oraz jak, z pomocą rodziców, oryginalny pedagog porwał całą klasę.

We wrześniu przeczytamy też o kulcie relikwii. Historyk, Anna Zajchowska śledzi ich pojawianie się w Kościele, rozwój pobożności i teologii. Demaskuje stereotypy na ich temat oraz pokazuje, w jaki sposób zmiana rozumienia świętości wpływała na miejsce relikwii w Kościele katolickim. Natomiast Katarzyna Kolska rekonstruuje historię relikwii Krzyża Świętego, skradzionych 25 lat temu z lubelskiego klasztoru dominikanów.

W najnowszym „W drodze” nie mogło zabraknąć tekstów poświęconych Światowym Dniom Młodzieży. Jezuita, o. Wacław Oszajca ze swadą i przekorą wydobywa najważniejsze punkty papieskich homilii. Natomiast Brygida Grysiak komentuje przemówienia z okna na Franciszkańskiej. Jakie recepty na nasze małe i duże problemy zostawił nam Franciszek?

Numer otwiera poruszająca rozmowa z Martínem Caparrósem, autorem głośnej książki „Głód”. Hiszpański dziennikarz opowiada o brutalnym odkrywaniu skali głodu na ziemi. Dlaczego, mimo że jesteśmy w stanie wyprodukować dość pożywienia, blisko 800 milionów ludzi cierpi z powodu jego braku? W jaki sposób sami przyczyniamy się do tego nieszczęścia? Co możemy zmienić? Wywiad, który demaskuje ogromną hipokryzję światowych mocarstw i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz boleśnie nęka nasz święty spokój sumienia.

Poza tym: Wojciech Bonowicz wspomina kardynała Franciszka Macharskiego, Michalina Kaczmarkiewicz opisuje przerażający świat hazardzistki, a ojciec Mateusz Przanowski OP odpowiada na pytanie o sens ofiarowania mszy świętych za zmarłych. W numerze również jak zwykle recenzje, felietony i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

Źródło:
;