Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Solidarność

 fot. Materiały organizatorów

Już po raz kolejny mieszkańcy Małopolski mogą pomóc kombatantom i Polakom mieszkającym na Kresach. A wszystko za sprawą akcji „Rodacy-Bohaterom”, którą w Krakowie koordynuje jezuicka Akademia Ignatianum oraz Fundacja Ignatianum.

To już 13. odsłona inicjatywy, która najpierw wspierała blisko 200 żołnierzy Armii Krajowej mieszkających na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i Rumunii. Obecnie pozostała ich już tylko garstka, więc pomoc objęła także ich rodziny i innych Polaków z tych obszarów.

- Są to osoby żyjące w ubóstwie, starsze czy też zmagające się z trudnościami zdrowotnymi. Nasza akcja to wyraz podziękowania, jak i dowód wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz za opiekę, jaką sprawują oni nad polskimi miejscami pamięci na wschodnich terenach - opisuje Tomasz Konturek, koordynator inicjatywy.

Jak dodaje pomoc trafia także do dzieci i młodzież z polskich szkół i instytucji kultury. - To przecież oni będą kiedyś ambasadorami polskości za granicą. Dlatego trzeba podtrzymywać tą więź i dobre relacje między nami, by wszyscy oni czuli, że ich los nie jest rodakom w kraju obojętny - podkreśla.

W ramach aktualnej części akcji, od 7 do 15 stycznia, do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie, będzie można przynosić cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, makaron, kaszę, herbatę, kawę, kakao, słodycze, batony, czekolady, warzywa i owoce w puszkach oraz olej, a także kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Magazyn gromadzący dary będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-19:00.

Akcję można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen (41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem „Rodacy-Bohaterom”). Dla części kombatantów z tych środków zostanie zorganizowana pomoc medyczna czy wyjazdy sanatoryjne. Darowizny zostaną przeznaczone również na opłacenie transportów z darami na Kresy w okresie styczeń-marzec.

- To, co najbardziej porusza w spotkaniach z ludźmi, dla których przywozimy zebrane dary, to ich wzruszenie z pobytu z osobami z Polski. Oraz wyjątkowa szczerość i umiłowanie ojczyzny, które przejawiają się w codzienności. Naprawdę zetknięcie się z nimi to praktyczna lekcja patriotyzmu w pigułce - opisuje wyjazd na Litwę z początku tego roku wolontariuszka Gabriela.

Tradycją każdej edycji małopolskiej odsłony akcji „Rodacy-Bohaterom” jest organizowany przez Fundację Ignatianum Charytatywny Koncert Kolęd, z którego dochód przeznaczany jest na potrzeby zbiórki. - Tym razem spotkamy się już w najbliższą sobotę, 4 stycznia, w kościele św. Brata Alberta w Krakowie, gdzie wystąpi dla nas Mała Armia Janosika. Zapraszamy do wspólnego śpiewania, jak i otwartości serc - zachęca do udziału Tomasz Konturek.

Patronat honorowy nad akcją objęli abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Szczegółowe informacje o inicjatywie „Rodacy-Bohaterom” dostępne są na stronie www.rodacybohaterom.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;