Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Polska

X Jubileuszowa Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

 fot. wikipedia.org

W sobotę 14 listopada odbędzie się X Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Pielgrzymom z całej Polski towarzyszyć będzie hasło z Listu św. Pawła do Galatów „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie”. Pielgrzymi z całej Polski spotkają się, wysłuchają świadectw wychodzenia z uzależnień i bezdomności, a także umocnią zawiązaną w poprzednich latach wspólnotę.

 

Tegoroczna pielgrzymka będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na jubileusz 25-lecia działalności Caritas Polska. W programie spotkania oprócz świadectw zmagania się z problemem bezdomności i koncertu nawróconego rapera Piotra Poisona Plichty znajdą się: Droga Krzyżowa, czas na spowiedź, rozmowę i indywidualną modlitwę. Podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez dyrektorów Caritas diecezjalnych w Polsce homilię wygłosi abp Wacława Depo, metropolita częstochowski. Po zakończeniu spotkania pielgrzymi otrzymają ciepły posiłek.

W Polsce jest około 30 tys. bezdomnych, 8,5 tys. z nich szuka schronienia na ulicach, działkach i w opuszczonych altanach. Najczęstszą przyczyną bezdomności są uzależnienia, bezrobocie, ale także skomplikowane sytuacje rodzinne. Podczas niedawnego spotkania z bezdomnymi w Waszyngtonie o solidarność z nimi apelował Ojciec Święty Franciszek: „Nie możemy znaleźć żadnego usprawiedliwienia dla braku dachu nad głową. Jest wiele niesprawiedliwych sytuacji, ale wiemy, że Bóg cierpi wraz z nami, doświadczając ich u naszego boku”.

Caritas w Polsce prowadzi wiele placówek dla osób bezdomnych, w tym 55 noclegowni i blisko 100 jadłodajni. Szczególnym znakiem jedności są jednak modlitewne spotkania, ponieważ „w modlitwie nie ma ludzi bogatych i biednych, są synowie i córki, siostry i bracia. W modlitwie, nie ma pierwszej lub drugiej klasy, jest braterstwo” - powiedział Papież.

W ubiegłym roku w pielgrzymce osób bezdomnych ze środowisk Caritas na Jasną Górę wzięło udział około 1000 osób.

„Bezdomność jest zjawiskiem wielotorowym,  tak należy je postrzegać. Dlatego tak ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem i przypomnienie mu o jego wartości, bez względu na stan materialny. Dlatego już dziś dziękuję wszystkim zaangażowanym w to dzieło” – zaprasza ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

W listopadzie, miesiącu poświęconemu przez Caritas osobom bezdomnym odbędzie się również pierwszy ogólnopolski turniej szachowy osób bezdomnych zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” polegająca na przekazywaniu osobom bezdomnym przebywającym poza ośrodkami pomocy w postaci śpiworów i termosów.

;