Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Solidarność

XII edycja małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”

projekt mieć wyobraźnię miłosierdzia fot. Ks. Arkadiusz Zych / diecezja.pl

10 maja 2019 r. w Nowym Targu odbył się finał XII edycji małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia" z Orawy, Spisza i Podhala. 825 uczniów, 96 nauczycieli z 44 szkół podstawowych i 7 szkół średnich włączyło się w wolontariat - pomaganie ludziom na różnych płaszczyznach. 

 

Przybyłych gości przywitała gospodarz finału: Bożena Bryl – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu. Podziękowała za udział w projekcie i ogrom dobra jaki się wytworzył poprzez zaangażowanie młodych ludzi w pomaganie potrzebującym.

Obecni w Sali MOK-u mogli zobaczyć prezentacje z realizacji projektów z 11 szkół, które komisja zakwalifikowała do finału rejonowego.

Były to szkoły podstawowe: Ciche (nr 2), Załuczne, Łopuszna, Czerwienne (Katolicka Szkoła Podstawowa), Kacwin, Dzianisz, Zakopane (nr 4), Raba Wyżna, oraz szkoły średnie: Czerwienne (Szkoła Specjalna), Szczawnica (Pienińska Szkoła Branżowa) i Zakopane (I LO im. Oswalda Balzera).

Idea powstania projektu zrodziła się w odpowiedzi na przesłanie papieża Jana Pawła II, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie apelował, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”. Głównym celem projektu jest niesienie pomocy bliźniemu, a także uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka, tworzenie trwałych podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących.

W przeciągu 11 lat trwania projektu wzięło w nim udział prawie 40 000 uczniów z województwa małopolskiego reprezentujących starsze klasy szkoły podstawowej, gimnazja i szkoły ponadpodstawowe. Lata te pokazały, że młodzież inspirowana przez swych nauczycieli – opiekunów, bardzo chętnie angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi.

Projekt jest realizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie i Województwem Małopolskim.

Laureaci oraz finaliści otrzymują atrakcyjne nagrody, a główną nagrodą w projekcie jest wycieczka – pielgrzymka do Włoch.

Oceń treść:
Źródło:
;