Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Polska

Z ziemi włoskiej do Polski

siostra paola de falco fot. JMS

„Polska jest dla nas szczególnym miejscem. Tutaj bije źródło naszej duchowości. Cela śmierci św. Maksymiliana jest naszym sanktuarium” – mówi s. Paola De Falco, Misjonarka Niepokalanej Ojca Kolbego. W niedzielę 29 września włoski instytut świecki będzie obchodził 25 lat swojej obecności w Polsce.


W najbliższą niedzielę o godz. 11.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia będzie celebrowana msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bpa Tadeusza Rakoczego z Bielska-Białej. Obecni na niej będą m.in. Giovanna Venturi, przełożona generalna Instytutu Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego z Bolonii oraz franciszkanie z kraju i z zagranicy blisko współpracujący z Instytutem.

„Wszystkich zapraszamy do wyśpiewania wraz z nami Magnificat, hymnu chwały i wdzięczności” – mówią zgodnie misjonarki.

Harmęże to jedyna miejscowość w Polsce, gdzie jest Instytut. Misjonarki przyszły na Ziemię Oświęcimską ze względu na to, że tam św. Maksymilian poniósł śmierć męczeńską. 

„To tutaj św. Maksymilian przypomniał, że miłość do Boga, do człowieka jest najważniejsza, i że o tym nie wolno nam zapomnieć. Często pielgrzymujemy do celi śmierci o. Kolbego, która znajduje się w byłym niemieckim obozie Auschwitz w Oświęcimiu. Jest ona naszym sanktuarium, sanktuarium naszego Instytutu” – tłumaczy s. Paola.

„Naszym charyzmatem - jak nauczał św. Maksymilian - jest przez Maryję zaprowadzić ludzi do miłosiernego serca Jezusa. Jest to zatem charyzmat maryjno-misyjny: apostołować słowem i przykładem życia. Św. Maksymilian powiedział, że wszystkie formy są dobre, wszystkie. Stąd my posługujemy się wszystkimi możliwymi metodami, aby skutecznie głosić Chrystusa” – wyjaśnia Włoszka.

„Jesteśmy Instytutem świeckim. Nie nosimy więc habitu. Niektóre misjonarki mieszkają poza wspólnotą i wtedy apostołują według możliwości - i modlitwą i przykładem życia w miejscach, gdzie są zatrudnione, czy to w szkołach, czy szpitalach, czy w innych zakładach pracy. Po prostu tam, gdzie jest drugi człowiek. Naszym zadaniem jest dać świadectwo chrześcijańskiego życia” - dodaje. 

Więcej na temat Instytutu można przeczytać w Internecie www.kolbemission.org.

Oceń treść:
;