Imieniny: Slawy, Jakuba, Oktawiana

Wydarzenia: Światowy Dzień Musztardy

Święto Przemienienia Pańskiego

Polska

Zmarł Romuald Lipko. Autor hymnu na 100-lecie urodzin Jana Pawła II odszedł w wieku 69 lat po długiej chorobie

romuald lipko fot. budkasuflera.pl

6 lutego zmarł Romuald Lipko, kompozytor, lider Budki Suflera. Jego ostatnim utworem jest hymn "Nie zastąpi Ciebie nikt" na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

 

Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Od początku lat 70. był basistą, a później klawiszowcem i głównym kompozytorem w zespole Budka Suflera. Jest autorem (bądź współautorem) wszystkich wielkich przebojów zespołu: począwszy od utworu Jest taki samotny dom, poprzez Jolkę, hity pisane dla Izabeli Trojanowskiej i Urszuli, a na Ciszy, Takim tangu i Balu wszystkich świętych skończywszy. Operował charakterystyczną, porywającą tłumy melodyką, która łączy pierwiastki rocka i popu z rozlewnym, typowo słowiańskim liryzmem. Pisał również piosenki dla wybitnych dam polskiej estrady: Anny Jantar (Nic nie może wiecznie trwać, Do żony wróć, Układ z życiem), Urszuli (Dmuchawce latawce wiatr, Malinowy król, Za twoje zdrowie mała), Ireny Jarockiej (To za mało, Nie odchodź jeszcze, Lato dzikich róż), Zdzisławy Sośnickiej (Aleja gwiazd, W kolorze krwi, Serce pali się raz, Powiedz mi panie, Będzie co ma być), Izabeli Trojanowskiej (Jestem twoim grzechem, Wszystko czego dziś chcę, Nic za nic), Barbary Sikorskiej (CDN, Mniejsze zło, Gramatyka miłości, Zakochajmy się jak dzieci), Ireny Santor (Jak fart, to fart, Jeszcze kochasz mnie), Maryli Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko), Eleni (Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz).

Z myślą o obchodach 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Dialogu Międzykulturowego poprosił Lipkę o napisanie muzyki do hymnu, który będzie towarzyszył rocznicy. Tak powstał utwór Nie zastąpi Ciebie nikt, być może ostatni, jaki skomponował artysta. Hymn miał swoją premierę zaledwie miesiąc temu, a jego  wersja wideo doczekała się już blisko 1,5 mln odsłon w serwisie YouTube.

W lipcu 2019 na oficjalnej stronie internetowej Budki Suflera pojawiła się informacja, że muzyk zmaga się z chorobą nowotworową.

Oceń treść:
;