Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Solidarność

Akcja „Rodacy-Bohaterom” wspiera osoby w kwarantannie

 fot. materiały prasowe

Epidemia koronawirusa wymusiła na Stowarzyszeniu „Odra-Niemen” zmianę formy akcji „Rodacy-Bohaterom”. Organizacja wspiera starszych i niepełnosprawnych pozostających w kwarantannie oraz przygotowuje dla kresowych kombatantów specjalne bony.

Tradycyjnie akcja wspierała kombatantów na Kresach, zwłaszcza żołnierzy Armii Krajowej, a także ich rodziny oraz innych Polaków z tamtych terenów. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że zatrzymane zostały transporty paczek z darami, które zbierano w ramach akcji „Rodacy-Bohaterom” od grudnia.

- Do końca lutego udało się nam przetransportować za wschodnią granicę 46 ton żywności i środków czystości, które zgromadziliśmy dzięki otwartym sercom ludzi dobrej woli. Niestety od marca nie ruszył i najprawdopodobniej do czerwca nie ruszy już żaden transport. A w naszych magazynach pozostało jeszcze 12 ton darów - opisuje Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia.

Decyzja w końcu zapadła. Rezerwy zostaną podzielone na dwie części. Jedna z nich trafi poprzez ośrodki pomocy społecznej do osób pozostających w kwarantannie w całym kraju, zwłaszcza do seniorów i rodzin z osobami niepełnosprawnymi. - Druga część rezerw dotrze z kolei do kombatantów w Polsce, weteranów, Sybiraków czy seniorów Solidarności, którymi opiekują się nasze lokalne oddziały - tłumaczy Gosiewska.

Co zatem z kombatantami zza wschodniej granicy? - Nie chcemy ich pozostawić przed i na Święta Wielkanocne bez żadnej pomocy. Dlatego zamiast transportu darów, przygotowujemy dla nich specjalne bony pieniężne - odpowiada Gosiewska.

Bonów miało być początkowo 20 o wartości 300 zł - trafić miały do najbardziej potrzebujących z rejonu Grodna i Iwieńca. Ale zbiórka na stronie www.zrzutka.pl/hsahsa trwa nadal i być może pomocą uda się objąć większą liczbę osób.

Oprócz tego, Stowarzyszenie „Odra-Niemen” zachęca także do przesyłania na adres biuro@odraniemen.org kartek, listów czy innych multimediów dla rodaków mieszkających na obczyźnie, jak i krajowych kombatantów. - Najstarsi muszą czuć, że w tej trudnej sytuacji nie są sami, to dla nich ogromny wyraz pamięci i życzliwości - ocenia Gosiewska.

Cały czas można również dokonywać darowizn, które zostaną przeznaczone na bieżącą pomoc kombatantom w całej Polsce, jako środowisku najbardziej zagrożonym koronawirusem, wsparcie finansowe polskich środowisk na Kresach, jak i zakup artykułów do paczek, które zostaną rozwiezione, gdy sytuacja wróci do normy. Można to uczynić na konto stowarzyszenia: 1440 1185 0000 0000 1283 9308) z dopiskiem „ Rodacy-Bohaterom”.

Wszelkie informacje o inicjatywie „ Rodacy-Bohaterom” oraz organizacji ją prowadzącej można znaleźć na stronie www.rodacybohaterom.pl lub www.odraniemen.org.

Oceń treść:
Źródło:
;