Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

W narodowe Święto Niepodległości Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży rozpoczęło kolejną już edycję ogólnopolskiej akcji „Polak z sercem”. W inicjatywę, której celem jest wsparcie potrzebujących Polaków mieszkających na Białorusi i Ukrainie, bardzo mocno włączyła się krakowska część organizacji.

Edycja „Polaka z sercem” prowadzona w ubiegłym roku pokazała, że potrzeby Polaków mieszkających za wschodnią granicą są ogromne i każda pomoc przyjmowana jest z wielką radością i wdzięcznością. W związku z tym organizatorzy - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wydawnictwo „Gotów” oraz Fundacja Dla Młodzieży - postanowili podjąć kolejne działania, by na nie odpowiedzieć.

- Nasza akcja zaprasza do ofiarności i pamięci o Polakach mieszkających na Kresach. Jest też przestrzenią podtrzymania więzi pomiędzy rodakami mieszkającymi tu, w ojczyźnie, i tam, za granicą wschodnią - tłumaczy Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Jak dodaje Polacy na Ukrainie czy Białorusi wciąż mają Polskę w sercach i naprawdę wiele dla nich znaczy pomoc otrzymywana od rodaków z kraju. - Prosty gest kupna mąki czy cukru naprawdę może ulżyć drugiemu człowiekowi w biedzie - zauważa Czech.

W ramach akcji do 24 listopada zbierane są: żywność z długim terminem ważności (w tym mąka, cukier, makaron, herbata i konserwy), środki chemiczne (m.in. proszki do prania, szampony, mydła, pieluchy) oraz artykuły szkolne i biurowe, a także gry edukacyjne w celu wyposażenia świetlic dla dzieci i młodych na Kresach.

„Polak z sercem” wystartował także w archidiecezji krakowskiej. Oddziały i Koła KSM po uzyskaniu zgody sklepu, proboszcza parafii lub dyrektora szkoły przeprowadzają akcję w danej przestrzeni.

W diecezji inicjatywę można wspomóc w parafii NMP Królowej Polski (al. Panieńskich Skał 18, Kraków), parafii św. Szczepana (ul. Sienkiewicza 19, Kraków), oddziale KSM w Strumianach (Kokotów 136), parafii św. Klemensa (Zawoja 123) oraz parafii św. Stanisława BM (Raba Wyżna 36).

- Działania w ramach „Polaka z sercem” dowodzą, że są młodzi, którym los innych rodaków nie jest obojętny, którzy rwą się do pomocy - to bardzo budujące! Piękne jest również to, że w transporcie zebranych darów na Wschód uczestniczą właśnie KSM-owicze, spotykają się z obdarowanymi, rozmawiają, dzielą uśmiechem, a to również bardzo ważne. Gorąco zachęcam byśmy pokazali, że Polacy naprawdę mają otwarte serca - namawia prezes Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej, Kamila Ciupińska.

Zebrane artykuły zostaną przetransportowane i trafią do najbardziej potrzebujących Polaków z Kresów. Do 30 czerwca potrwa natomiast druga część akcji, czyli ogólnopolska zbiórka środków finansowych. Można ją wspomóc online (fanimani.pl/zbiorka/polak-z-sercem) lub poprzez wysłanie SMS o treści „KRESY” pod nr 72052. Szczegółowe informacje o inicjatywie można znaleźć na stronie www.krakow.ksm.org.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;