Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Świadkowie wiary

Białoruś: 15. rocznica beatyfikacji męczennic z Nowogródka

 fot. Viačasłaŭ Radzionaŭ / wikipedia.org

W Nowogródku na Białorusi obchodzono 5 marca br. 15-lecie beatyfikacji 11 nazaretanek, męczennic czasów drugiej wojny światowej. Oddały one życie w zamian za uratowanie 120 uwięzionych przez gestapo ludzi. Uroczystą Mszę odprawiono w tym samym kościele, do którego każdego dnia siostry przychodziły na modlitwę. Biała Fara stała się miejscem przechowywania relikwii zamordowanych przez Niemców nazaretanek i celem licznych pielgrzymek. Eucharystii przewodniczył biskup piński Antoni Dziemianko.

 

Mówiąc o siostrach męczennicach bp Antoni Dziemianko zaznaczył, że do złożenia ofiary ze swojego życia dojrzewały one w Nowogródku, a do heroicznej decyzji nakłoniło je głębokie życie duchowe i relacja z Bogiem, która była codziennie kształtowana przed Najświętszym Sakramentem. „Dla nas współczesnych siostry męczennice są przykładem, jakie priorytety w życiu mamy wybierać, żeby szczęśliwa wieczność stała się naszym udziałem” – dodał ordynariusz Pińska.

W 15. rocznicę beatyfikacji sióstr nazaretanek wielu pielgrzymów nawiedziło las znajdujący się obok Nowogródka, w którym siostry zostały rozstrzelane. W tym miejscu znajduje się dzisiaj duży krzyż upamiętniający wydarzenie z 1943 r. i palą się znicze.

Męczennice za wiarę, siostra Maria Stella i jej dziesięć towarzyszek męczeństwa ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, beatyfikował 5 marca 2000 r. na Placu św. Piotra w Rzymie Papież Jan Paweł II.

Źródło:
;