Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Przez całą niedzielę w krużgankach krakowskiego klasztoru dominikanów odbywała się kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. Tym razem jej celem było zebranie funduszy na zakup busa oraz samochodu osobowego z możliwością transportu wózka inwalidzkiego.

Pieniądze zebrane przez dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” trafią do Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzepienniku Biskupim. - Z uwagi na to, że ośrodek ten znajduje się w niełatwym terenie, jego podopieczni tracą dużo czasu na dojazdy. A mogliby go wykorzystać na zajęcia. Niestety często są to osoby ubogie, marginalizowane czy samotne, które same nie mogą rozwiązać tego problemu. I dlatego chcemy im pomóc - wyjaśniła Agata Burghardt z grupy charytatywnej „Szpunt”.

Działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzepienniku Biskupim obejmuje różne pracowanie - kulinarną, rękodzieła, plastyczną i rehabilitacyjną. Dodatkowo prowadzone są zajęcia uwzględniające psychofizyczne możliwości uczestników, a także ich zainteresowania i uzdolnienia m.in. muzykoterapia oraz koło fotograficzne.

Pomoc w ramach tegorocznego „Ciacha” ma być konkretna. Potrzeba 80 tys. zł, aby dofinansować zakup 9-osobowego busa oraz samochodu z możliwością transportu osoby na wózku inwalidzkim. I na to właśnie przeznaczone zostaną pieniądze, które zebrano w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie.

A tam razem organizatorzy przygotowali dla przybywających stosy książek i płyt, ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, oraz… tytułowe ciasta. Była też specjalna kawiarenka, w której każdy mógł usiąść i wypić ciepły napój czy zjeść tost lub gofra.

- Taka forma zachęca do ofiarności. To nie tylko jest wielkopostna jałmużna, ale także możliwość spędzenia radośnie niedzielnego popołudnia z osobami, dla których los bliźniego w potrzebnie nie jest obojętny. Ponadto znamy także konkretny cel, na który zostaną przekazane nasze darowizny - przyznała Ania.

Wielkopostnej odsłonie inicjatywy towarzyszyły również inne wydarzenia - dla uczestników kiermaszu przewidziano warsztaty chemiczne i fizyczne, spektakl beczkowej grupy „Karton” oraz panel dyskusyjny o wykluczeniu społecznym osób z chorobami psychicznymi czy niepełnosprawnościami. Ponadto pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzepienniku Biskupim w ramach specjalnych warsztatów uczyli robić palmy wielkanocne.

Akcja „Ciacho za ciacho” jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Jest to kiermasz ciast i książek, który odbywa się na krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Krakowie dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W ramach jej ostatniej odsłony zebrano ponad 114 tys. zł, za które, we współpracy z fundacją Dobra Fabryka Szymona Hołowni, kupiono mleko terapeutyczne dla Ośrodka Dożywiania w Kongu.

Poprzednie edycje akcji umożliwiły na przykład zbudowanie studni w Sudanie, stworzenie szkoły w Kamerunie czy zakupienie rentgena dla szpitala w Ugandzie. W planach jest rozszerzenie inicjatywy na inne dominikańskie ośrodki akademickie w Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;