Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Niedziela 16 grudnia upływa na krużgankach krakowskiego klasztoru dominikanów pod znakami smakowitych ciast i dobrej lektury. Wszystko w ramach adwentowej odsłony akcji „Ciacho za ciacho”.

Tym razem jej celem jest wsparcie działalności fundacji ,,Dobra Fabryka" Szymona Hołowni. - Zbieramy na zakup mleka terapeutycznego do ośrodka dożywiania w Kongo prowadzonego przez tą organizację. Wiemy, że nasza akcja nie zlikwiduje głodu na świecie, ale może realnie pomóc danemu środowisku i zarazem nauczyć nas, że choć jesteśmy daleko, mamy wpływ na to, co dzieje się w różnych zakątkach naszego globu. Czasem nawet przez to, że kupimy i zjemy ciasto - tłumaczy Agata Burghardt, z grupy charytatywnej „Szpunt”, działającej w ramach Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”.

Tradycyjnie organizatorzy przygotowali dla przybywających stosy książek i płyt oraz… tytułowe ciasta. Jest też specjalna kawiarenka i sala, w której każdy może usiąść i wypić ciepły napój czy zjeść tost lub gofra albo poczytać na spokojnie książkę.

- Przygotowanie takiego zaplecza na pewno zachęca do włączenia się w akcję. Oprócz tego, że pomagamy możemy zjeść dobre ciasto, znaleźć ciekawy tytuł czy spędzić miło czas z drugim człowiekiem - oceniła Beata.

Z kolei Marek dodał, że taka forma przeprowadzania kwesty może przełamać opór osób, które obawiają się dawać do puszek jakieś datki. - Mamy tu konkretny cel charytatywny, a w dodatku w pewien sposób oczywiście otrzymujemy coś w zamian. Jest to taka przestrzeń, gdzie przykład drugiego człowieka, który złoży ofiarę za ciasto tuż obok nas, może pomóc otworzyć nasze serca na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji w Afryce - powiedział.

Adwentowej odsłonie inicjatywy towarzyszą również inne wydarzenia - dla uczestników kiermaszu przewidziano także warsztaty cukiernicze, chemiczne czy fizyczne oraz panel dyskusyjny o tym, co można zrobić w sprawie głodu na świecie, którego prelegentami będą Szymon Hołownia czy Janina Ochojska. Zaplanowano także licytacje m.in. wejściówek do ciekawych miejsc kulturalnych

Akcja „Ciacho za ciacho” jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Jest to kiermasz ciast i książek, który odbywa się na krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Krakowie dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Poprzednie edycje akcji umożliwiły na przykład zbudowanie studni w Sudanie, stworzenie szkoły w Kamerunie czy zakupienie rentgena dla szpitala w Ugandzie. W planach jest rozszerzenie inicjatywy na inne dominikańskie ośrodki akademickie w Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;