Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Ludności

Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Już po raz szesnasty Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza organizuje plebiscyt „Wybieramy Miłosiernego Samarytanina Roku”. Kandydatów za rok 2019 do konkursu może zgłosić każdy.

Plebiscyt organizowany jest po to, aby uhonorować tych, którzy nie dla sławy czy uznania, ale z potrzeby serca zajmują się nieraz bardzo trudnymi losami drugiego człowieka. - W trwającym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II to nasze poszukiwanie współczesnych miłosiernych staje się niezwykle wymowne i symboliczne - mówi założyciel i opiekun stowarzyszenia o. Stanisław Wysocki CARM.

 Jak tłumaczy to właśnie papież Polak uczył cały świat co tak naprawdę oznacza wyobraźnia miłosierdzia, kultura miłości oraz brak obojętności na swojego bliźniego. - To był prorok naszych czasów i budować przyszłość powinniśmy właśnie na jego naukach. Kiedyś Jan Paweł II powiedział, że każdy człowiek powinien choć raz napisać własnym życiem swoją wersję przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Bo samarytanizm stał się pojęciem ogólnoludzkim i dzięki niemu świat naprawdę może być lepszy - podkreśla.

- To jest swego rodzaju odpowiedź na rzeczy negatywne, o których cały czas słyszy się w mediach. A tu widzimy wielkie pokłady dobra, które są w nas ludziach, choć nieraz potrzebne nam są wyraźne przykłady, by samemu móc rozwijać się w tym zakresie. To napawa optymizmem i nadzieją na lepszą przyszłość - dodaje zakonnik.

W ramach konkursu wyróżniono kategorię „Pracownik służby zdrowia”. Można do niej zgłaszać kandydatury osób, dla których pomoc cierpiącym nie jest tylko pracą zarobkową czy wykonywaniem obowiązków, ale prawdziwym powołaniem.

- Druga kategoria z kolei obejmuje osoby, które bezinteresownie pomagają innym w potrzebie. Ludzi szlachetnych, dla których pomoc drugiemu człowiekowi jest czymś naturalnym, wypływającym z potrzeby serca - opowiada o. Wysocki.

Jak wskazuje karmelita to, co wyróżnia nagrodzonych to brak chęci rozgłosu. - Często są oni zaskoczeni, że zostali laureatami naszego konkursu, bo przecież nic nadzwyczajnego nie robią. I to jest właśnie postawa, którą chcemy promować - świadomość, że pomoc drugiemu powinna być czymś normalnym, działaniem, które powinno charakteryzować każdego dobrego człowieka - opisuje.

Zgłoszenia kandydatów za rok 2019 przyjmowane są do 15 marca. Głosując należy podać imię i nazwisko oraz dane teleadresowe osoby. Niezmiernie istotne jest również napisanie krótkiej argumentacji dlaczego dana osoba zasługuje na wyróżnienie.

Zgłoszenia przyjmowane są listownie (ul. Porucznika Wąchały 5, 30-608 Kraków), e-mailowo (biuro@eliasz.org.pl), telefonicznie (12 263 61 56 lub 885 512 500 w godzinach 11:00-17:00), a także poprzez formularz na stronie stowarzyszenia (www.eliasz.org.pl).

Po zakończeniu głosowania Kapituła Konkursu wybierze zwycięzców. Gala wręczenia statuetek i wyróżnień odbędzie się 3 kwietnia w Teatrze Groteska w Krakowie.

Wolontariat św. Eliasza to Organizacja Pożytku Publicznego powstała przy klasztorze oo. Karmelitów „Na piasku”. Jej celem statutowym jest pomoc ludziom znajdującym się w potrzebie poprzez spotkania, dyskusje, rozmowy, kursy formacyjne, a także szerzenie idei wolontariatu.

Oceń treść:
Źródło:
;