Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Watykan

 fot. Vatican News

Tegoroczna Droga Krzyżowa, którą zwykle Papież prowadził w Koloseum, tym razem ze względu na pandemię przeszła wokół kolumnady Berniniego na placu św. Piotra. Razem z Papieżem modlili się m.in. więźniowie z zakładu karnego Due Palazzi w Padwie.

 

Rozważania poszczególnych stacji zostały przygotowane przez pięciu osadzonych, rodzinę, której członka zamordowano oraz przez córkę osoby skazanej na dożywocie. Autorami kolejnych są też: pedagog zakładu karnego, funkcjonariusz straży więziennej, katecheta, ksiądz, brat zakonny, wolontariusz oraz policjant.

Rozważania są wielkim świadectwem miłości, która jest większa od zła oraz miłości Boga, która jest zdolna odrodzić życie, tam, gdzie wydawało się ono zupełnie obumarłe. Podkreślają one znaczenie odzyskanej wiary w moc dobra oraz pragnienie towarzyszenia innym w powrocie na drogę prawości. Medytacje mówią również o spojrzeniu, które pozwala rozpocząć na nowo oraz o pragnieniu odbudowania własnego życia. Podejmują temat nadziei na wolność i spotkanie z bliskimi. Mowa jest także o pozwoleniu, aby sobie pomóc oraz o czerpaniu sił do udzielania tej pomocy. Podkreślone jest znaczenie godności człowieka, który jako skazany jest odrzucony i pogardzany przez innych.

Przejmujące jest świadectwo kapłana, który został niesłusznie oskarżony i spędził w więzieniu 10 lat. Jego kapłaństwo nabrało dzięki temu doświadczeniu nowego blasku. Medytacje mówią o potędze miłosierdzia Boga, który nigdy z nikogo nie rezygnuje i widzi w człowieku coś więcej niż grzech i nieprawość. To spojrzenie zawsze powinno towarzyszyć Kościołowi. Również w więzieniu, z Bogiem, grzech nie ma ostatniego słowa – słyszymy w ostatnim rozważaniu.

„Dziękuje za to, że podzieliliście się ze mną częścią waszego życia” – powiedział Papież w przesłaniu skierowanym do więźniów z kapelanii Zakładu Karnego „Due Palazzi” w Padwie, którzy przygotowali rozważania na tegoroczną Drogę Krzyżową.

Franciszek przyznał, że przeczytał ich świadectwa. Zapewnił, że Bóg zaprasza ich do słuchania historii o Nim samym, pełnym miłości i przebaczenia. „Bóg opowiada o sobie i mówi do nas w historii, zaprasza nas do słuchania uważnego i pełnego miłosierdzia. Pragnę wam podziękować także i za to, że waszych imion nie zatopiliście w morzu anonimowości – odnajdujemy je w wielu osobach na świecie, które przebywają w więzieniach. W ten sposób, podczas Drogi Krzyżowej «pożyczycie» wasze historie tym wszystkim, którzy na świecie przeżywają podobną sytuację – stwierdził Ojciec Święty. – Jest bardzo pocieszające, kiedy można przeczytać opowieści, w których nie tylko zawierają się przeżycia osób osadzonych, ale także wszystkich tych, którzy są zaangażowani w więzienny świat. Razem to możliwe. Przesyłam wyrazy mojej szczególnej bliskości. Proszę was, módlcie się za mnie. Noszę was zawsze w swoim sercu.“

Oceń treść:
Źródło:
;