Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana

Wydarzenia: Światowy Dzień Statystyki

Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera

Solidarność

Jubileuszowa edycja konkursu „Indeksu marzeń”

 fot. Fotolia.com

Rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Mogą w niej udział wziąć maturzyści i studenci z niepełnosprawnościami.

Celem konkursu jest wyrównywanie szans między osobami sprawnymi i z niepełnosprawnością. Ma on ułatwiać dostęp do edukacji i realizowanie życiowych planów oraz ambicji, a jednocześnie stanowić motywację dla tych osób z niepełnosprawnością, które rezygnują z podjęcia bądź kontynuowania studiów z uwagi na trudną sytuację materialną.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

- To nie jest tak, że to dofinansowanie jest przeznaczane tylko na zakup książek. Była wśród laureatów dziewczyna, która miała trudności z poruszaniem się i za przyznane środki wynajęła mieszkanie bliżej uczelni. Inny chłopak pieniądze przeznaczał tak na pomoce dydaktyczne, jak i na rozwój w sferze kulturalnej, na przykład na wejściówki do muzeów i teatrów - opisuje Katarzyna Szostak z Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Jak wskazuje Anna Dymna, prezes krakowskiej Fundacji „Mimo Wszystko”, wśród poznanych przez nią osób niepełnosprawnych dużą część stanowią osoby młode. - Dowiaduję się o ich cierpieniach, walce z przeciwnościami, ale też o marzeniach. Wiem, jak jest im ciężko. Są zdolni, pełni pasji, chcą się uczyć i rozwijać. Ale brakuje im pieniędzy na przykład na zakup komputera, innych pomocy naukowych albo nie są w stanie opłacić sobie mieszkania w akademikach. To dla nich właśnie realizujemy ten projekt - tłumaczy znana aktorka.

Dodaje, że na konkurs mogą się zgłaszać osoby niepełnosprawne z całej Polski. Muszą one zdać maturę z wynikiem 65% z przedmiotów podstawowych lub zaliczyć ostatni rok studiów ze średnią ocen minimum 4,0. - Nasi stypendyści nieraz już udowodnili, że te „Indeksy” naprawdę zmieniają świat - podkreśla Dymna.

Potwierdzają to świadectwa dotychczasowych stypendystów. - Bez tego wsparcia trudno mi byłoby funkcjonować na uczelni. Dzięki stypendium mogłam opłacać akademik, utrzymywać siebie, kupować pomoce naukowe, a przez to w pełni koncentrować się na nauce. Osoby niepełnosprawne, które chcą się kształcić, a brakuje im na to środków, powinny skorzystać z możliwości, jakie stwarza ten konkurs - przyznaje niewidoma Milena Wiśniewska.

Regulamin konkursu i szczegóły tegorocznej edycji dostępne są na stronie www.mimowszystko.org. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 września.

W ramach „Indeksu marzeń” przyznano do tej pory 115 stypendiów. W latach 2010-2020 Akademia Odnalezionych Nadziei wsparła w ten sposób edukację osób z niepełnosprawnościami łączną kwotą 1 316 500 zł.

Oceń treść:
Źródło:
;