Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątek 29 marca ogłoszono wyniki plebiscytu „Miłosierny Samarytanin Roku 2018”. Uroczysta gala uhonorowania współczesnych Samarytan miała miejsce w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Do konkursu zostało zaproponowanych 46 kandydatów. Z okazji 15. edycji wydarzenia wyjątkowo w każdej z przewidzianych kategorii przyznano dwie statuetki.

W pierwszej kategorii plebiscytu, „Pracownik służby zdrowia”, statuetką uhonorowano lek. med. Marię Maciaszek z Krakowa. Jak wskazywali głosujący na laureatkę, pomaga ona najuboższym, w szczególności znajdującym się w kryzysie bezdomności.

Drugą statuetkę otrzymała prof. dr hab. n. med. Ewa Kucewicz-Czech z Katowic. „Pani Profesor to ciepły, dobry człowiek, który potrafi słuchać i rozmawiać. Otwartość i spokój Pani Profesor są dużą opoką dla pacjentów oraz ich rodzin" - podkreślono w tym wypadku.

Wyróżnienia przyznano: dr. hab. n. med. Bartłomiejowi Guzikowi z Krakowa, prof. dr. hab. n. med. Piotrowi Chłoście z Krakowa, lek. med. Aleksandrze Mazur z Żurawicy oraz lek. med. Marii Sielickiej-Grackiej z Warszawy. Wyróżnienie specjalne otrzymała warszawska Fundacja dla Wielu za działalność „Medycy na Ulicy”.

W drugiej kategorii „Osoby bezinteresownie niosące pomoc Drugiemu Człowiekowi”, laureatami zostali: Mieczysława Tomaszewska z Krakowa, założycielka Krakowskiej Fundacji Pomocy Potrzebującym „Nasz Dom" im. Św. Brata Alberta w Krakowie oraz Anna Tychota z Krakowa, pomagająca osobom potrzebującym m.in. w Fundacji „Po pierwsze człowiek”.

Wyróżnienia otrzymali natomiast: Bogusława Bocheńska z Krakowa, Michał Kazimierz Stryszowski z Rzeszotar, Piotr Czarnecki z Rzeszowa oraz Radosław Mazurek z Gdańska.

Uhonorowani często przyznawali, że działania, za które ich nagrodzono, pochodzą z potrzeby serca i naprawdę potrafią zmieniać rzeczywistość wokół. - To dla mnie wielkie zaskoczenie i wzruszenie. Cieszę się, że praca na rzecz bezdomnych została dostrzeżona, gdyż naprawdę jest tutaj dalej wiele do zrobienia i to nie tylko w Krakowie. Mamy nadzieję, że nasze działania zostaną powtórzone i wiele osób dobrej woli pochyli się nad tymi, którzy są wykluczeni ze społeczeństwa - powiedziała nagrodzona Maria Maciaszek.

Statuetki dla osób kierujących się w życiu miłosierdziem wręczył kard. Stanisław Dziwisz. - Dobrze, że jest taka przestrzeń, gdzie mogą się spotkać ludzie czyniący dobro. Gratuluję, że was dostrzeżono. To dobrze, bo to świadectwo, że można dzielić się swoim sercem i umiejętnościami, służąc drugiemu człowiekowi - podsumował emerytowany metropolita krakowski.

Celem akcji „Miłosierny Samarytanin”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską, jest rozpowszechnianie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II, który niejednokrotnie podkreślał jak bardzo współczesnemu człowiekowi potrzebna jest wyobraźnia miłosierdzia. W obu kategoriach konkursu w tym roku wpłynęło ponad 825 głosów.

Ideą konkursu jest pokazanie szerszemu gronu osób, dla których niezależnie od wyznania czy przynależności społecznej, najistotniejszy jest drugi człowiek. Uhonorowanie podejmowanych przez nich działań w ramach plebiscytu jest jednocześnie mocnym świadectwem dla innych, jak i podziękowaniem za trud i ofiarność wobec drugiego człowieka.

Oceń treść:
Źródło:
  1. Michał Kazimierz Stryszowski pochodzi z Rzeszotar a nie z Rzeszowa jak napisane jest w artykule . Pozdrawia Główkujący po Europie :)

;