Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Pod oknem

Konferencja prasowa przed 13. Dniami Jana Pawła II oraz 2. Światowym Dniem Ubogich

 fot. Joanna Adamik

W słowie skierowanym do zebranych metropolita krakowski poprosił o współpracę przy dwóch wydarzeniach – 13 edycji Dni Jana Pawła II w Krakowie oraz 2 edycji Dnia Ubogich, którego inicjatorem jest Ojciec św. Franciszek.

– W naszym języku polskim słowo „ubogi” jest bardzo ciekawe, bo człowiek „biedny” to człowiek „ubogi” czyli będący „u Boga” – jakiś szczególny pośrednik między Bogiem a nami.

Prof. dr. hab. Jarosław Kupczak OP główny koordynator Dni Jana Pawła II przybliżył historię tych dni. Decyzję o ich organizacji po raz pierwszy podjęło w 2006 roku Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Chodziło i chodzi o popularyzację nauczania Jana Pawła II i inspirowanie się jego myślą. Na przestrzeni tych lat kolejne szkoły wyższe były gospodarzami tych dni, podejmując różne tematy. Tematem przewodnim w tym roku jest hasło „Niepodległość”. W programie Dni Jana Pawła II, które odbędą się w dniach 6-8 listopada są m.in. sesje naukowe, koncert oraz rozstrzygniecie konkursu fotograficznego i literackiego. Główna międzynarodowa konferencja naukowa odbędzie się 8 listopada w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Niepodległość”. 8 listopada także w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II o godz. 17.00 metropolita krakowski sprawował będzie uroczystą Mszę św. i wygłosi homilię. Szczegółowy plan XIII Dni Jana Pawła II w Krakowie na jp2.krakow.pl.

Prof. dr hab. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej podkreśliła, że sesja naukowa organizowana przez Akademię koncentruje się na temacie niepodległości i wolności z perspektywy filozoficznej, teologicznej, literackiej i muzycznej.

Profesor wyjaśniła, że koncert (6 listopada o godz. 18.00 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie) składał się będzie jedynie z utworów Henryka Mikołaja Góreckiego najwyżej cenionego przez Jana Pawła II kompozytora polskiego, z którym zresztą łączyły papieża silne więzy. Wiele utworów Góreckiego powstało z bezpośredniej inspiracji osobą polskiego papieża.
– Mamy nadzieję, że koncert będzie wyrazem najwyższej czci i tego wszystkiego co my jako muzycy, jako Akademia Muzyczna czujemy wobec osoby św. Jana Pawła II.

Prof. dr hab. Zofia Zarębianka przypomniała, że Jan Paweł II jako dramaturg i poeta był człowiekiem słowa. Wyjaśniła, że konkurs literacki organizowany w ramach Dni Jana Pawła II, który od jakiegoś czasu osiągnął zasięg ogólnopolski, ma służyć propagowaniu myśli i nauczania polskiego papieża wśród studentów.
– Nadesłane prace są dojrzałe i przemyślane. Są świadectwem dobrej znajomości niełatwego przecież nauczania Jana Pawła II.

W drugiej części konferencji wystąpił ks. dr. Dariusz Raś, koordynator 2. Światowego Dnia Ubogich, którego centralne obchody będą miały miejsce 18 listopada pod hasłem „Zawołał biedak i Pan go wysłuchał”. Wyjaśnił, że w programie przewidziane jest m.in. Modlitewne Jerycho, a od 14 listopada będzie funkcjonował namiot spotkań na Małym Rynku w Krakowie. Odbędą się także rekolekcje w Bazylice Mariackiej prowadzone przez ks. Jacka Krzemienia kapelana Wspólnoty Chleb Życia. Centralnym punktem ŚDU będzie Msza św. sprawowana 18 listopada w Bazylice Mariackiej o godz. 13.00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;