Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Freeimages.com

Pandemia koronawirusa spowodowała zawirowania tak społeczne, jak i gospodarcze. Od pewnych zmian w funkcjonowaniu nie uchroniły się również organizacje charytatywne, w tym krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

- Zmiany te podjęliśmy, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo osób doświadczających lub zagrożonych bezdomnością korzystających z pomocy Dzieła, a także pełniących posługę dla nich wolontariuszy i współpracowników - mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor instytucji.

Działalność Dzieła zostanie przeorganizowana na razie do 31 marca. - Cały czas jednak będziemy dostępni dla osób potrzebujących pomocy. Niezmiennie będzie czuwać Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk 4, a dni jego pracy zostaną wydłużone także na sobotę i niedzielę. W dni robocze będziemy otwarci od 9-15, a w weekend od 15-17 - opisuje zakonnik.

W tym czasie będą wydawane przygotowane już wcześniej kanapki oraz drożdżówki, a także ciepła herbata i kawa. Będzie można także uzyskać informacje o miejscach, gdzie można otrzymać doraźną pomoc.

- Nie mieliśmy odgórnych zaleceń jak postępować, więc opracowaliśmy je sami. Skoro więc są pozamykane baseny, nie może funkcjonować też nasza łaźnia. Podczas wydawania posiłków zachowujemy wyjątkową ostrożność - okienko do wydawania posiłków zostało specjalnie osłonięte, blat jest dezynfekowany, są zachowane odpowiednie odległości, a my pracujemy w rękawiczkach - wylicza br. Marszałkowski.

Główne zmiany w Dziele polegają na tymczasowym zawieszeniu działalności Punktu Konsultacyjnego przy ul. Loretańskiej 11 oraz Poradni Psychologiczno-Psychiatrycznej. - W sprawach pilnych pacjentów poradni zachęcamy do kontaktu telefonicznego w godzinach 10-13 pod numerem 506 390 246. Sprawy na bieżąco będą konsultowane z terapeutami Dzieła, a pomoc lekowa jest kontynuowana - wyjaśnia kapucyn.

Co więcej Punkt wydawania żywności i ciepłych napoi zostaje przeniesiony z ul. Reformackiej na ul. Smoleńsk 4. Zawieszeniu ulega przyjmowanie darów rzeczowych w postaci odzieży i mebli, ale żywność i środki czystości można nadal przynosić na ul. Smoleńsk 4, po uprzednim zawiadomieniu pod numerem 12 433 51 20.

- Na pewno nie zostawimy osób doświadczających bezdomności w tej trudnej obecnej sytuacji bez opieki. Chcemy jednocześnie zachować wszelkie możliwe zasady ostrożności. Dzięki pomocą Lekarzy Nadziei mamy zgromadzony zapas rękawiczek, maseczek oraz środków dezynfekujących. Cześć pracowników z zespołu pracuje też zdalnie. Uwrażliwiamy cały czas krakowian, by w czasie pandemii i lęku nie zapomnieli o tych, którym wiedzie się gorzej i którzy nie mogą nawet zachować kwarantanny, bo nie mają domu, gdzie mogli by pozostać - podkreśla br. Marszałkowski.

Jak dodaje zakonnik, stan epidemiologiczny jest dynamiczny, więc o wszelkich dalszych zmianach będzie można dowiedzieć się na bieżąco stronie internetowej oraz na Facebooku. W razie pytań zalecany jest kontakt telefoniczny (+48 12 433 51 20) lub mailowy (pomoc@dzielopomocy.pl), ale informacje będą udzielane również w Centrum Pomocy.

Oceń treść:
Źródło:
;