Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Solidarność

 fot. Materiały organizatorów

Już 16 grudnia odbędzie się kolejna edycja dominikańskiej akcji „Ciacho za ciacho”. Zimowej odsłonie wydarzenia przewodzi hasło "Daj mleko, będziesz wielki!".

Słynny już, całodniowy kiermasz książek i ciast w krużgankach klasztoru oo. dominikanów, który organizuje Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, ma w trwającym Adwencie wesprzeć działalność fundacji ,,Dobra Fabryka" Szymona Hołowni.

- Zbieramy na zakup mleka terapeutycznego do ośrodka dożywiania w Kongo prowadzonego przez fundację. Sprawiając sobie przyjemność, na przykład kupując ciasto, możemy zadbać również o drugiego człowieka, który urodził się w znacznie trudniejszej sytuacji niż my. My mamy co jeść, wiele osób głoduje. Nie zlikwidujemy naszą akcją głodu na świecie, ale możemy realnie pomóc choć jednemu lokalnemu środowisku - mówi Agata Burghardt, z grupy charytatywnej „Szpunt”.

16 grudnia dominikańskie krużganki wypełnią się zapachem ciast. Przybywających ugości także specjalna kawiarenka, serwująca ciepłe napoje, gofry czy tosty. Na kiermaszu nie zabraknie stosów przeróżnych książek, płyt czy ręcznie wykonanych ozdób.

Organizatorzy przewidzieli wiele wydarzeń, w tym spektakle „Beczkowej” grupy Karton, pokazy chemiczne i fizyczne, warsztaty cukiernicze, licytacje oraz panel dyskusyjny o tym, co można zrobić w sprawie głodu na świecie, z udziałem Szymona Hołowni.

W akcji można wziąć udział zarówno korzystając z przygotowanych atrakcji, jak i wspomagając jej organizację. - Już teraz na furcie klasztoru dominikanów można zostawiać książki na kiermasz, a od piątku 14 grudnia przynosić ciasta. Prosimy o wsparcie i z góry za nie dziękujemy - zachęca A. Burghardt.

Jak dodaje taka forma zbiórki jest bardzo skuteczna. - Łączy przyjemne z pożytecznym. Stwarzamy przestrzeń i miejsce do spotkania się i miłego spędzenia czasu, a jednocześnie dajemy okazję na okazanie realnej pomocy na konkretny cel charytatywny, która choć w małym stopniu może zmienić świat na lepsze - podkreśla.

Potwierdzają to wyniki dotychczasowych inicjatyw. Jedna z takich całoniedzielnych „Beczkowych” akcji przyniosła rekord - na dom dla Wspólnoty Chleba w Krakowie udało się zebrać blisko 83 tys. zł.

- To był niewątpliwy sukces. Cieszymy się, że nasza zbiórka poruszyła serca odwiedzających nasze stoiska, którzy odpowiedzieli tak wielką hojnością. Mam nadzieję, że i tym razem ludzie dobrej woli nie zawiodą - wspomina Anna Niezgoda, która była współodpowiedzialna za rekordową kwestę.

Akcja „Ciacho za ciacho” jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Jest to kiermasz ciast i książek, który odbywa się na krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Krakowie dwa razy w roku, przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Szczegółowe informacje o wydarzeniu można uzyskać pod adresem e-mail: szpunt.charytatywnie@gmail.com.

Poprzednie edycje akcji umożliwiły na przykład zbudowanie studni w Sudanie, stworzenie szkoły w Kamerunie czy zakupienie rentgena dla szpitala w Ugandzie. W planach jest rozszerzenie inicjatywy na inne dominikańskie ośrodki akademickie w Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;