Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Nauczanie

Papież: po spotkaniu z Jezusem, jesteśmy inni niż wcześniej

 fot. Krzysztof Petela

„Jeśli spotykasz Jezusa, jeśli masz doświadczenie duchowego spotkania z Nim, to pamiętaj: musisz wrócić do tych miejsc, co zawsze, ale inną drogą, poprzez inny styl bycia” – tymi słowami Papież podsumował dziś swe rozważanie przed modlitwą Anioł Pański.

 

Ojciec Święty zatrzymał się na końcowym zdaniu Ewangelii opisującym wędrówkę Mędrców ze Wschodu do Betlejem: „inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju” (Mt 2, 12).

„Spotkanie z Jezusem nie zatrzymało Mędrców, wręcz przeciwnie, dało im nowy impuls, aby powrócili do swego kraju i opowiedzieli o tym, co zobaczyli oraz o radości, której doświadczyli. Jest w tym ukazany styl Boga, Jego sposób objawiania się w dziejach. Doświadczenie Boga nie paraliżuje nas, ale wyzwala; nie krępuje, lecz pozwala nam znów wyruszyć w drogę, przywraca nas do zwykłych miejsc naszego życia – podkreślił Papież. Miejsca są i będą takie same, ale po spotkaniu z Jezusem nie jesteśmy już tacy sami, jak wcześniej. Spotkanie z Jezusem zmienia nas, przekształca. Ewangelista Mateusz podkreśla, że Mędrcy powrócili «inną drogą» (por. w. 12). Do zmiany drogi skłoniła ich przestroga anioła, by nie natknąć się na Heroda i jego spiski.“

Franciszek podkreślił, że spotkanie z Jezusem zmienia styl życia. Sprawia, że inną drogą wracamy do codziennych spraw. Prawdziwy Bóg nie krępuje człowieka, ani nie daje się zatrzymać: otwiera drogi nowości i wolności.

Oceń treść:
Źródło:
;