Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera

Solidarność

„Pomoc potrzebującym poza granicami kraju to także służba dla Polski”

akcja opatrunek na ratunek fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

To niezwykle ważne, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym, chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

 

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za ich pracę na rzecz potrzebujących, ale także na rzecz naszego kraju. - Z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej, bo to jest także służba dla Rzeczypospolitej – podkreślił Prezydent i przypomniał, że odznaczenia stanowią symbol podziękowania ze strony polskiego państwa za działalność na rzecz kraju. - Ja wiem, bo to jest oczywiste, że człowiek, któremu się pomaga, jest najważniejszy, ale kiedy świadczycie Państwo pomoc poza granicami Polski, to również reprezentujecie naszą ojczyznę – zaznaczył Andrzej Duda.

Zauważył, że w trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych i na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używano tego „absolutnie prawdziwego i trafnego argumentu”, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów. – Że należy czynić wszystko, aby nie opuszczali swoich siedzib na tej ziemi, z której wyrośli, która stanowi (…) ich ojcowiznę, w którą są wrośnięci swoją tradycją, na której są częścią swojej kultury lokalnej. To ważne, żeby tam pozostali – mówił Prezydent.

Dziękując za niesiony przez Polaków ratunek, Andrzej Duda akcentował, że jest „niezwykle ważne”, aby Polska uczestniczyła w pomocy potrzebującym „chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, w którym ludzie potrzebowali pomocy, i ta pomoc przychodziła. – Przychodziła z bogatych państw Europy Zachodniej w czasie stanu wojennego i później, przychodziła ze Stanów Zjednoczonych, ludzie świadczyli ją dla nas bezinteresownie – wyjaśnił.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: ksiądz Waldemar Cisło oraz Wojciech Wilk.

Złote krzyże zasługi otrzymali: ksiądz Andrzej Halemba, Justyna Janiec-Palczewska, siostra Janina Jenda, biskup Jerzy Mazur, Małgorzata Olasińska-Chart, Ewa Piekarska, Norbert Rehlis, Bartosz Rutkowski, płk Robert Ryczek, Barbara Słowik-Kielanowska, ksiądz Zbigniew Sobolewski, ojciec Jerzy Steliga, ojciec Kazimierz Szymczycha, pośmiertnie ojciec biskup Eugeniusz Juretzko, zaś srebrne: Jarosław Bittel, Renata i Krzysztof Błecha, ksiądz Mariusz Boguszewski, Dawid Czyż, Rana Gabi, Joanna Gradek, kapitan Monika Konior, Katarzyna Materkowska, Maciej Matuszyński, Anna Radecka, Izabela Rybakowska, Konrad Rylski, Małgorzata i Andrzej Rzepeccy, ksiądz Roman Sikoń, Joanna Stożek, Ryszard Szymaniak, Marta Titaniec oraz Maria Wieteska-Miłek.

Oceń treść:
Źródło:
;