Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

Sukces akcji wsparcia kapucyńskich misjonarzy

 fot. Materiały organizatorów

Jeszcze do Świąt Wielkanocnych można wspomóc inicjatywę „Wyślij pączka do Afryki”, którą organizuje krakowska Fundacja „Kapucyni i Misje”. Choć akcja jeszcze trwa - już można mówić o jej sukcesie.

Na chwilę obecną bowiem już udało się przekroczyć zakładaną kwotę potrzebną na realizację tegorocznych 15 projektów misyjnych, a więc 400 tys. zł. Zebrane pieniądze mają wesprzeć kapucyńskie projekty misyjne związane z edukacją.

- Wsparło nas tysiące indywidualnych darczyńców. To bardzo cieszy, że Polacy odpowiedzieli z tak wielką otwartością serca na naszą inicjatywę. Cały czas spływają jeszcze datki z kiermaszów zorganizowanych w szkołach. I ta część akcji niezwykle nas raduje - że dzieci i młodzież tak chętnie śpieszą z pomocą swoim rówieśnikom w Afryce - opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.

Aktualnie w ramach tegorocznej akcji odbywającej się pod hasłem „Podaruj dzieciom szkołę” zebrano ponad 415 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na przygotowanie obwoźnego placu zabaw dla dzieci w Czadzie, stworzenie szkoły alfabetyzacji dla dziewcząt, połączonej z nauką szycia na maszynach czy organizację szkoły dla dzieci z buszu w Republice Środkowoafrykańskiej.

W tym roku do inicjatywy przyłączyła się rekordowa liczba (360) szkół i przedszkoli. Ponadto wzrosła też liczba cukierni (61) i parafii oraz stowarzyszeń (21) wspomagających wydarzenie. Pomimo, iż zebrana kwota przeszła oczekiwania organizatorów, zaznaczają oni, że do Fundacji napływają kolejne prośby misjonarzy.

- Brat Piotr Walocha z Czadu poprosił o wybudowanie dwóch dodatkowychstudni w Czadzie. Każda z nich kosztuje ponad 25 tys. zł. Dlatego dziękujemy za dotychczasową hojność i prosimy o dalsze wsparcie, gdyż ta akcja naprawdę ma wymierne owoce. Widziałem nowy budynek szkoły w Kowone, przedszkole w Bocaranga czy kaplicę w Gaibula. Byłem także przy nowej studni w Kowone. Mogłem również zobaczyć zbudowane przepusty wodne na drodze w głębokim buszu. To wszystko dzięki darczyńcom - podkreśla br. Steliga.

Głównym dniem akcji był Tłusty Czwartek, ale darowizny można wpłacać jeszcze aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). Okazać pomoc można też kupując „wirtualnego pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl.

Na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje jedenastu polskich kapucynów. Na afrykańskich terenach nie tylko posługują jako kapłani, ale również dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują przedszkola i szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Oceń treść:
Źródło:
;