Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Tomasz Konturek

Inicjatywa „Kredkobranie”, zorganizowana przez Fundację „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”, zakończyła się sukcesem. - Dziękujemy wszystkim, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć uczniów na Kresach - mówi Tomasz Konturek, jej koordynator.

Celem akcji było wsparcie polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. - Podczas naszych innych inicjatyw na Kresach dowiedzieliśmy się z jakimi problemami borykają się niejednokrotnie dzieci i rodzice z rodzin o polskich korzeniach. Nie zawsze mają pieniądze, by zapewnić dziecku odpowiednią wyprawkę szkolną. Postanowiliśmy temu zaradzić i tak zrodziła się akcja - tłumaczy Konturek.

Przez ponad 1,5 miesiąca do budynku Akademii Ignatianum w Krakowie można było przynosić nowe przybory szkolne i materiały plastyczne oraz lektury szkolne. Choć na początku inicjatywa była kierowana jedynie do ludzi dobrej woli z województwa małopolskiego i najbliższych okolic, dzięki zaangażowaniu mediów i Małopolskiego Kuratorium Oświaty, odpowiedziała cała Polska.

- Zaczęliśmy otrzymywać maile i telefony z pytaniami czy można zorganizować większą zbiórkę w danym miejscu, a potem przesłać nam już zebrane dary całościowo. I tym sposobem materiały na wyprawki dla młodych Polaków mieszkających na Kresach zaczęły napływać z całego kraju - opisuje Konturek.

Jak dodaje doskonale wpisało się to w trwające obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak i wypełniło hasło przewodnie akcji, czyli „100 uśmiechów na Stulecie”.

- Choć wciąż jeszcze trwa segregacja przyborów i książek, już wiemy, że pierwsza odsłona akcji zakończyła się sukcesem. Już mamy gotowych 100 paczek, które za niedługo wyjadą pierwszym transportem na Litwę. Jesteśmy pewni, że na Kresach pojawi się więcej niż 100 uśmiechów, bo hojność darczyńców była naprawdę wielka. To ważne, gdyż ci młodzi ludzie będą ambasadorami polskości w przyszłości w tamtych rejonach i czują, że o nich pamiętamy - podkreśla Konturek.

Z Kresów już płyną podziękowania za akcję. - To dla nas oznaka tego, że pamiętacie o rodakach mieszkających poza granicami kraju - przyznaje Anna Lastovska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu.

- Dzieci z naszej szkoły sobotnio-niedzielnej czują się naprawdę wyjątkowo, otrzymując pomoce ułatwiające im naukę w duchu polskości. Wasze dary umożliwiają nam też organizację różnego rodzaju konkursów, które dają uczniom wiele satysfakcji - dodaje natomiast Prezes Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr, działającego we Lwowie, Krystyna Frolowa.

Honorowy patronat nad akcją „Kredkobranie” sprawował m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Oceń treść:
Źródło:
;