Imieniny: Klary, Zuzanny, Lecha

Wydarzenia: Dzień Konserwatora Zabytków

Wspomnienie św. Klary, dziewicy

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia na krakowski Rynek Główny z całej Polski przybyli bezdomni i samotni. Wszystko dzięki XXIII już Wigilii dla potrzebujących organizowanej przez restauratora Jana Kościuszko.

Jak podkreślił pomysłodawca wydarzenia, ludzie czekają na to spotkanie cały rok. - Potrzeba w dzisiejszych czasach takiego miejsca, gdzie spotykamy się bez podziałów, niezgody czy też różnic w światopoglądach. A ten stół ma być właśnie takim symbolem - otwarcia mimo wszystko i zrozumienia potrzeb ludzi biedniejszych czy samotnych - powiedział Jan Kościuszko.

Dodał, że w spotkaniu na Głównym Rynku nie chodzi przede wszystkim o te kilkadziesiąt tysięcy rozdanych porcji świątecznych potraw czy paczek. - To swego rodzaju fenomen socjologiczny - bo potrzebujący wiedzą, że my tutaj na nich czekamy. I choć nie mają pieniędzy potrafią tutaj dojechać z najdalszych zakątków Polski. Myślę, że czują się zauważeni i zaproszeni - ocenił.

W prowadzoną akcję można się jeszcze włączyć. - Zapraszamy do tego, aby podzielić się z ubogimi tym, co mamy. Zachęcamy mieszkańców, by przynosili produkty takie jak kawę, herbatę, konserwy, słodycze, które od razu są przekazywane wszystkim potrzebującym, którzy do nas przychodzą - zaapelował Kościuszko.

Wielkie znaczenie małopolskiego spotkania wigilijnego dla bezdomnych i potrzebujących zaznaczył prezydent miasta Jacek Majchrowski. - Spotykają się tutaj ludzie, którzy potrzebują i ci, którzy chcąc pomóc. To ważne, gdyż często osoby biedniejsze nie są w takiej sytuacji z własnej winy i naprawdę znajdują tu wsparcie, które pomaga im przeżyć ten świąteczny czas również w radości, a nie tylko zamartwianiu się, smutku czy samotności - powiedział.

- To spotkanie mocno nawiązuje do św. br. Alberta, który także wychodził do bezdomnych i potrzebujących. Cieszymy się, że co roku przybywa ludzi dobrej woli i darczyńców, wrażliwych na biedę drugiego człowieka, dzięki którym to wydarzenie może się odbyć - dodał z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji br. Alberta, również wydający posiłki przybywającym.

Przygotowywanie w Krakowie największego wigilijnego stołu w Polsce dla najuboższych stało się już tradycją. W ubiegłym roku rozdano ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw, w tym smażonego karpia, grzybową z łazankami, pierogi czy świąteczny bigos.

Oprócz pokarmów świątecznych i paczek potrzebujący mogą dziś skorzystać także z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej, którą oferują lekarze i wolontariusze wspierani przez Państwową Straż Pożarną w Krakowie. - Możemy sprawdzić naszych pacjentów poprzez USG, ocenę funkcjonowania serca, badania krwi, a także przegląd stomatologiczny. Na bieżąco opatrujemy także ich rany - opowiedział koordynujący pracą szpitala polowego, Bartłomiej Guzik.

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym potrwa do godziny 16:00. Organizatorem wigilii jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane są świąteczne potrawy.

Oceń treść:
Źródło:
;