Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Film

Wojenna tragedia oczami dziecka

wojna i ja fot. Momakin

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na małe ekrany widzów z Polski, Niemiec i Francji trafia obsypany nagrodami historyczny, fabularyzowany serial dokumentalny „Wojna i ja”. Współautorami międzynarodowego artystycznego sukcesu niezwykle oryginalnej produkcji, opowiadającej o trudnym wojennym czasie z perspektywy europejskich dzieci, są polscy twórcy: zdjęcia efektowe do serialu powstały we Wrocławiu z użyciem figurek, makiet i modeli stworzonych przez łódzkich artystów. 

 

Przez wiele dekad narrację o II wojnie światowej kształtowali wyłącznie dorośli, choć przecież najbardziej bezbronnymi ofiarami tych traumatycznych wydarzeń były dzieci. Wyreżyserowany przez Matthiasa Zirzowa 8-odcinkowy serial telewizyjny po raz pierwszy oddaje im głos, czerpiąc bezpośrednio z zachowanych historycznych źródeł, czyli dziecięcych pamiętników i biografii z lat 1938-1945. „Wojna i ja” (tytuł międzynarodowy: "Kids of Courage") śledzi losy chłopców i dziewcząt z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a kolejne odcinki podejmują temat życia w getcie, oblężenia Stalingradu, obozów zagłady czy Hitlerjugend. 

O wyjątkowej artystycznej wartości międzynarodowej produkcji decyduje wysoki walor edukacyjny, przyjęcie osobistej dziecięcej perspektywy i ukazanie grozy wojny bez epatowania przemocą. To wynik połączenia scen aktorskich i oryginalnych materiałów dokumentalnych ze zdjęciami efektowymi na makietach. I właśnie za tę ostatnią część, zrealizowaną we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, odpowiadają Polacy: producent TOTO Studio, przy wsparciu koproducenta EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Momakin, producenta wykonawczego i dystrybutora serii. 

„Miniaturowe, zaprojektowane z największą dbałością o detal modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie czy stepu w Kazachstanie to dzieło scenografki Agaty Gorządek – zdradza Katarzyna Gromadzka z Momakin. – Nad ich wykonaniem oraz przygotowaniem kilkunastu figurek w skali 1:16, prawie 40 w skali 1:35 i dziesiątek żołnierzyków w skali 1:72 miesiącami pracował zespół łódzkich artystów plastyków” – dodaje. Ich dzieło, a także zdjęcia Jana Pawła Trzaski stały się składowymi sukcesu serialu „Wojna i ja” potwierdzonego nagrodą dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ, Srebrną Walkirią na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie czy Białym Słoniem dla telewizyjnej produkcji roku dla dziecięcej widowni. 

Polscy widzowie po raz pierwszy obejrzą serial „Wojna i ja” dzięki premierze w TVP ABC. Stacja emitować będzie osiem 25-minutowych odcinków codziennie o godz. 21:05, począwszy od dnia 1 września 2019 r., czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego samego dnia nadawanie serii rozpocznie francuski kanał ARTE. Dzień wcześniej, w sobotę 31 sierpnia, produkcja trafi na ekrany niemieckich telewizorów, a premierze na kanale KIKA towarzyszy objazdowa interaktywna wystawa „Wojna i ja. Wojenne dzieci 1939-1945”. Do 6 września w samym sercu Berlina, na Dorothea-Schlegel-Platz przy Friedrichstrasse spacerowicze mogą zajrzeć do trzech kontenerów, w których drobiazgowo odtworzono warunki życia młodych bohaterów serialu: Antona, Sandrine i Very. Ponadto jeszcze w tym roku serial zagości na ekranach polskich kin.

Oceń treść:
;