Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Materiały organizatorów

Już po raz 12. Akademia Ignatianum w Krakowie koordynuje akcję charytatywną „Rodacy-Bohaterom”. Inicjatywa trwa do 14 stycznia.

W ramach akcji na rzecz Polaków mieszkających na Kresach zbierana jest żywność długoterminowa, artykuły chemiczne dla gospodarstw domowych, a także  fundusze na zakup brakującej żywności.

- To wyraz wdzięczności za bezinteresowną walkę o wolność Polski przed laty i za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach. To właśnie byli żołnierze Armii Krajowej, ich rodziny i Polacy opiekowali się i opiekują nadal tak ważnymi miejscami związanymi z polską historią i kulturą poza granicami naszego kraju - wyjaśnia Igor Solarz Przewodniczący Samorządu Studenckiego Ignatianum.

Na początku akcji pomoc obejmowała ok. 200 żołnierzy z terenów Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii - teraz pozostało ich tylko 40. - Dlatego też z pomocą docieramy do ich rodzin i naszych rodaków, którzy do tej pory mieszkają na Kresach. Nie zapominamy również o najmłodszych. To oni są naszą przyszłością na w tamtych rejonach. W nich, na różne sposoby, musimy pielęgnować poczucie polskości i przywiązania do ojczyzny, choć nieraz zdarza się tak, że to oni mogą nas uczyć patriotyzmu - dodaje  Tomasz Konturek, koordynator akcji w Małopolsce.

W ramach akcji zbierane są np. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbaty, kawy, kakao, słodycze, bakalie, czekolady, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce. Niezmiernie ważne są też życzenia świąteczne, o których dokładanie do darów proszą ofiarodawców organizatorzy.

W ubiegłym roku udało się uzbierać 6,5 ton żywności, z których przygotowano ponad 600 paczek. - To przerosło nasze oczekiwania - nie mogliśmy uwierzyć w ilość żywności przyniesionej przez mieszkańców Małopolski do naszego magazynu. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym odzewem, a darczyńcy już od listopada dopytują czy w tym roku również będą mogli nas wspomóc - opisuje Konturek.

Po przerwie świątecznej dary można przynosić do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, podziemia - szatnia)  w dniach 7-14 stycznia 2019 r. (poniedziałek-sobota w godzinach 8:00-19:00). Szczegółowe informacje o inicjatywie można uzyskać pod adresem e-mail rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl, numerem telefonu 785 042 119 oraz na stronie www.rodacybohaterom.pl.

Z kolei cały czas gromadzone są fundusze na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport zebranych paczek na Kresy oraz renowację miejsc pamięci. Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308.

Oceń treść:
Źródło:
;