Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Wydarzenia: Dzień Samorządu Terytorialnego

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Z inicjatywy Fundacji „Ignatianum” oraz Stowarzyszenia „Korzenie” do 30 września w Krakowie i całej Małopolsce po raz pierwszy będzie trwać akcja „Kredkobranie”. Przybory szkolne, materiały plastyczne oraz nowe egzemplarze lektur zebrane podczas inicjatywy trafią do dzieci mieszkających na Kresach.

Tomasz Konturek, koordynator akcji z fundacji, wskazuje, że każde dziecko rozpoczynając rok szkolny ma wiele marzeń i pragnień - dostać się do wymarzonej szkoły, przynosić same piątki i szóstki czy zdobywać puchary lub grać na instrumencie.

- Są jednak też dzieci, które marzą po prostu, aby nowy rok nauki zacząć z nowym tornistrem, w którym nie zabraknie przyborów szkolnych, ale wiedzą też, że nie stać na to ich rodziców. Tym właśnie uczniom z Litwy, Białorusi i Ukrainy chcemy okazać pomocną dłoń - tłumaczy.

Dlatego też Fundacja „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie” do 30 września będzie prowadzić zbiórkę przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych. Z racji obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości akcja odbywać się będzie pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”.

- To oczywiście symboliczna liczba. Mamy nadzieję, że wyprawek szkolnych uda się przygotować dużo więcej. To bardzo ważne, gdyż niejednokrotnie podczas naszych innych inicjatyw na Kresach widzieliśmy, że polskim dzieciom, zwłaszcza tym z małych miejscowości, brakuje podstawowego wyposażenia szkolnego. Jednak mimo tego, rodzice posyłają je do polskich szkół, by kształciły się w duchu polskości - opisuje Konturek.

Jak dodaje, na Litwie, Białorusi czy Ukrainie nie ma zbyt dużego wyboru przyborów szkolnych czy artykułów plastycznych. - Nasza akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Polski młodym rodakom - dzieciom i młodzieży - że ich przyjaciele z ojczyzny pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc, bo przecież to oni za parę lat staną się ambasadorami Polski za granicą wśród swoich rówieśników i zarazem strażnikami polskich miejsc pamięci na Kresach - podkreśla.

Wszystkie nowe przybory szkolne i materiały plastyczne oraz lektury szkolne można przynosić od 20 sierpnia do 30 września do budynku Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26) - można to uczynić od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-18:00. Akcję można wesprzeć także wpłacając pieniądze na konto Fundacji „Ignatianum”: 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE.

Więcej informacji o inicjatywie można uzyskać pod adresem kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub numerem telefonu 785-042-119. „Kredkobranie” jest zbiórką publiczną zarejestrowaną przez MSWiA pod numerem 2018/2919/OR.

Oceń treść:
Źródło:
;